PH16-71-96F6
Out of stock
Acer Predator Helios 16 Gaming Laptop - Raptor Lake - 13th Generation Core i9 13900HX (24 Core) Processor 32GB 1-Terabyte SSD 12-GB NVIDIA RTX4080 GDDR6 GC 16"WQXGA IPS Display RGB Backlit KB Win11 Home (Obsidian Black, Acer Direct Local Warranty, NEW
Rs. 690,000.00

| Brand | Acer |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i9 13900HX Raptor Lake Processor (36 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 2.2 GHz Boost up to 5.4 GHz (Total Cores 24, # of Performance-cores 8, # of Efficient-cores 16, Total Threads 32) |
| Installed RAM | 32GB |
| Type of memory | DDR5 5600MHz |
| Hard drive size | 1 Terabyte SSD |
| Hard drive speed | NVMe M.2 SSD |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | NVMe M.2 SSD |
| Graphic Series | 12-GB NVIDIA GeForce RTX4080 |
| Dedicated graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4080 12GB GDDR6, |
| Graphics memory | 12GB |
| Type of graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4080 12GB GDDR6, |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" WQXGA IPS 240Hz Display |
| Screen surface | 16" IPS 240Hz Display |
| Screen resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 2.60 Kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | RGB Backlit KB |
| Bluetooth | BT 5.1 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IEEE 802.11ax |
| Condition | New |
| USB | USB 3.2 Gen 1 Type C x 1, USB 3.2 Gen 2 Type-C x 2, USB 3.2 Gen 1 Type-A x 1, USB 3.2 Gen 2 Type-A x 2 |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Warranty | 1 Year Warranty |