ANV15-51-93HS OB
Out of stock
Acer Nitro V 15 Gaming Laptop - 13th Gen Core i9 13900H Processor 16-GB 512-GB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX 4060 GDDR6 GC 15.6" Full HD 1080p 165Hz Display Backlit KB (Obsidian Black, Open Box)
Rs. 275,000.00

| Brand | Acer |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i9 13900H Raptor Lake Processor (24 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 2.6 GHz Boost up to 5.4 GHz (Total Cores 14, # of Performance-cores 6, # of Efficient-cores 8, Total Threads 20) |
| Installed RAM | 16GB |
| Type of memory | DDR5 SDRAM 5200Mhz |
| Hard drive size | 512GB |
| Hard drive speed | PCI Express NVMe 4.0 |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | PCI Express NVMe 4.0 |
| Graphic Series | RTX 4060 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 8-GB NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD IPS 165Hz Display |
| Screen surface | 15.6" FHD IPS 165Hz Display |
| Screen resolution | 1920 X 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.11 KG |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ-45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IEEE 802.11ax |
| Condition | Open Box |
| USB | USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports - 3 / USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports - 1 / Number of USB Ports - 4 |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.acer.com/ae-en/laptops/nitro/nitro-v-15/pdp/NH.QQEEM.007#pdpSpecs |
| Product page | https://www.acer.com/ae-en/laptops/nitro/nitro-v-15/pdp/NH.QQEEM.007#pdpSpecs |
| Warranty | 1 Month |
Acer Nitro V 15 13th Gen Core i9 13900H Processor 8-GB NVIDIA GeForce RTX 4060 GDDR6 Graphics 15.6-inch Full HD 1080p 165Hz Display Obsidian Black Color Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs.275,000. Get your products delivered with cash payment options in Karachi, Lahore, and Islamabad.
Write Your Own Review