Acer Nitro V15 Gaming Laptop - 13th Gen Core i7 13620H Processor 16GB 512GB SSD 8GB NVIDIA Geforce RTX4060 GDDR6 GC 15.6" Full HD 1080p 144Hz Display Backlit KB Win 11 Home (Obsidian Black, NEW)
- 13th Gen Core i7 13620H Raptor Lake Processor
- 16GB DDR5 SDRAM
- 512GB SSD M.2 PCIe NVMe
- 8-GB NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU
- 15.6" Full HD 1080p 144Hz Display

| Brand | Acer |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 13620H Raptor Lake Processor (24 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 2.4 GHz Boost up to 4.9 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 6, # of Efficient-cores 4, Total Threads 16) |
| Installed RAM | 16GB |
| Type of memory | DDR5 SDRAM |
| Hard drive size | 512GB |
| Hard drive speed | M.2 PCIe NVMe |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 PCIe NVMe |
| Graphic Series | RTX 4060 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 8-GB NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU (233 AI TOPs), 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost), 8GB GDDR6 |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD IPS 144Hz Display |
| Screen surface | 15.6" FHD IPS 144Hz |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.11 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ-45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IEEE 802.11ax |
| Condition | New |
| USB | Audio Line Out / Total Number of USB Ports 4/ Headphone/Microphone Combo Port/ Number of USB 3.2 Gen 2/ Type-C Port/ Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports - 3 Ports |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Warranty | International |
Acer Nitro V15 Core i7 Gaming Laptop in Pakistan
Here comes the best gaming machine for geeks and streamers, the Acer Nitro V15. A laptop that derives unlimited fun out of gaming sessions and gives a complete backup for professional work as well. It features a 13th Generation Core i7 CPU and RTX 4060 GPU for improved processing solutions. Moreover, it offers a full HD display, a powerful battery, high portability, unbeatable durability, and much more.
Core i7 13620H Processor
The Acer Nitro V15 offers neck-breaking processing speed and utmost precision for the ultimate experience. It offers a 13th Generation Core i7 13620H CPU that gets a base frequency of 2.4 GHz which goes up to 4.9 GHz.
It also features a total of 10 cores, out of which 6 are performance cores and 4 are efficient cores. Moreover, it gets 16 threads and 24 MB cache, all of which make your performance flow uninterrupted, speedy, and reliable.
Nvidia GeForce RTX 4060 Graphics
For gaming enthusiasts, the real magic happens here with the Nvidia GeForce RTX 4060 GPU, carrying 8 GB DDR6 memory. Also gets AI TOPs, and a dynamic boost with various technical details for handling high-resolution items seamlessly. It surely brings the best out of your sessions and professional work as well.
15.6-Inch Full HD Display
Offers a 15.6-inch full HD display. It carries IPS technology to boost colors naturally. Moreover, the 144Hz refresh rate allows flawless motion to avoid lag and blur. The 1920 x 1080 ensures the ultimate sharpness, crispness, and clarity of visuals.
Advanced Memory
This laptop is a significant support for all types of users who need higher speed and for that, it gets 16 GB DDR5 memory. It is advanced and reliable and good for handling multitasking without compromising speed, responsiveness, and faster data access.
Robust Storage
It features a 512 GB solid-state drive for all-around storage. It works with PCIe NVMe technology for speedy outcomes. The silent play saves power and ensures extended productivity.
Lasting Battery Life
The battery life is super lasting, and good for mobile usage outdoors. Offering 1+ hours of run time, you do not need to recharge very often, and it gets you ultimate quick recharge support anytime you need it.
Attractive and Useful Design
Features an incredible design that looks attractive in black. It has a lightweight body of 2.11 kg, good for portability and flexible usage. Its sleek outlook with cutting edges appeals timelessly.
Other Specs
Also offers a numeric keyboard, a backlit keyboard, Bluetooth, Wi-Fi, multiple ports, HDMI, a camera, an international warranty, along with a 9-month warranty by Paklap for an extra cost.
Buy Acer Nitro V15 in Pakistan
Acer Nitro V15 Gaming Laptop 13th Generation Core i7 13620H Processor 8GB NVIDIA GeForce RTX 4060 GDDR6 Graphics 15.6-inch Full HD 1080p 144Hz Display Obsidian Black Color Latest Price in Pakistan is Rs. 279,999. No matter where you are, Paklap ensures smooth and efficient shipping across Pakistan.