Acer Nitro V 16 Gaming Laptop - Raptor Lake - 14th Gen Core i7 14650HX 16-Core Processor 16-GB 512-GB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 GDDR6 GC 16" WUXGA IPS 165Hz Display Backlit KB (Obsidian Black, NEW)

| Brand | Acer |
|---|---|
| Generation | 14th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i7-14650HX, 16-Core (8P + 8E) / 24Threads |
| Processor Speed | P-core 2.2 / 5.2GHz, E-core 1.6 / 3.7GHz, 30MB |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR5 SDRAM |
| Hard drive size | 512 GB PCI Express M.2 NVMe 4.0 |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCI Express M.2 NVMe 4.0 |
| Graphic Series | RTX 4060 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 8GB GDDR6 (GPU Boost Clock Up to 2090 MHz Maximum Graphics Power Up to 85 W) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" WUXGA IPS 165Hz 45% NTSC Color Gamut 16:10 |
| Screen surface | 16-Inch WUXGA IPS 165Hz 45% NTSC Color Gamut 16:10 |
| Screen resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.60 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| LAN | Yes |
| Speed | Gigabit Ethernet |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IEEE 802.11ax |
| Condition | New |
| USB | Number of HDMI Outputs 1 Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports 1 Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports 2 Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports 2 Total Number of USB Ports 5 |
| HDMI | 1 HDMI |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.acer.com/ae-en/laptops/nitro/nitro-v-16/pdp/NH.QTQEM.001#pdpSpecs |
| Product page | https://www.acer.com/ae-en/laptops/nitro/nitro-v-16/pdp/NH.QTQEM.001#pdpSpecs |
| Warranty | International |
Acer Nitro V 14th Gen Core i7 Gaming Laptop in Pakistan
When you see gaming brilliance and dominance, you feel like having an Acer Nitro V 16 gaming laptop at home. It is a brilliant machine with some genuine support for a next-level gaming experience, a wholesome gift for gamers and professionals.
It carries an exceptionally powerful 14th Generation Core i7 processor, RTX 4060 GPU, and 16-inch full HD+ display. Likewise, it also houses a spacious storage room of 512 GB SSD for storing a range of gaming titles and other huge datasets, a 16 GB DDR5 memory to boost multitasking, a brilliant power backup, and more.
14th Gen Intel Core i7 Processor
The Acer Nitro V 16 offers the most advanced and powerful processing capability, the 14th Generation Intel Core i7 14650HX. It deals with complex tasks and high-end gaming titles seamlessly. The blend of 8 performance cores, 8 efficient cores, and 24 threads is the ultimate pusher behind flawless multitasking. Moreover, the speed up to 5.2 GHz lifts the performance delivery to the fullest, and for improved data access, it gets 30 MB cache memory.
Nvidia GeForce RTX 4060 Graphics
Gaming geeks must know the value of this dedicated Nvidia GeForce RTX 4060 GPU. It uses 8 GB DDR6 discrete memory, is brilliant with intensive tasks and demanding apps, and gets the finest multitasking experience. Moreover, it houses AI-related support to meet modern-day needs for extraordinary graphics.
16-Inch WUXGA IPS Display
Comes with an extraordinary 16-inch WUXGA screen, and it is better than full HD+. It carries IPS technology to ensure no lack of color accuracy, a 165Hz refresh rate to boost frame motion, and 1920 x 1200 pixels to lift clarity and sharpness to the fullest. Moreover, the wide viewing angles, strain-free vision, and precision in every frame are unquestionable.
Robust 16 GB DDR5 Memory
If you seek top-notch support to gain extreme responsiveness, better load time, and reduced latency while running multiple apps, this 16 GB DDR5 RAM can do it for you. It is an extreme support in all aspects. Moreover, you enjoy flawless performance flow with increased data access and effortless app switching.
Huge 512 GB SSD Storage
For gamers, the 512 GB SSD is heaven. It stores all types of data and accommodates it well enough with a higher transfer rate. The PCIe NVMe technology ensures flawless operations and improved productivity.
Dynamic Keyboard and Comprehensive Connectivity
This laptop carries a dynamic keyboard setup with a numeric and a backlit keyboard. It's the ultimate support for gamers and professionals to enjoy playing and working in dim light. Moreover, it features both physical ports and wireless connectivity modes. These modes include an HDMI, 5 total USB ports for varying connectivities, Bluetooth, and Wi-Fi.
Powerful Design and Durable Battery Life
Has a powerful design, and it has a strong build of aero-grade aluminum. It carries only 2.60 kg, good enough for portable usage. Moreover, it submits a highly reliable and durable battery backup that keeps you ahead of your mates. It gives non-stop support indoors and outdoors, and that too for longer hours on a single charge.
Other Specs
Also features a webcam, the DOS operating system, and a shining black finish with an international warranty backup to get you the best value for your money.
Buy Acer Nitro V 16 in Pakistan
Acer Nitro V 16 14th Generation Core i7 14650HX 16-Core Processor 8GB NVIDIA GeForce RTX 4060 GDDR6 Graphics 16-inch WUXGA IPS 165Hz Display Obsidian Black Color Brand New Gaming Laptop 2025 Latest Price in Pakistan is Rs. 324,999. Paklap brings you COD convenience in Lahore, Karachi, and Islamabad for stress-free shopping.