Acer Helios NEO 16S AI Ultra 9 RTX5070Ti Gaming New
Out of stock
Acer Helios NEO 16S AI - Intel Core Ultra 9 275HX 24-Core Processor 32-GB 1-TB SSD 12-GB NVIDIA GeForce RTX5070Ti GDDR7 GC 16" OLED CineCrystal (Glare) 1600p 240Hz with NVIDIA G-SYNC Display 4-Zone RGB Backlit KB W11 TPM (Black, NEW)
Rs. 640,000.00

| Brand | Acer |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 9 275HX Processor (Tetracosa-core 24 Core / 24 Threads, 36 MB Intel® Smart Cache, NPU up to 13 TOPS) |
| Processor Speed | 2.7 GHz Base Clock, Up to 5.4 GHz Max Turbo Frequency |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | DDR5 |
| Hard drive size | 1-TB M.2 PCI Express NVMe 4.0 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1-TB M.2 PCI Express NVMe 4.0 SSD |
| Graphic Series | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti 12GB GDDR7 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 12-GB NVIDIA GeForce RTX5070Ti GDDR7 GC (GPU Boost Clock Up to 10 MHz Maximum Graphics Power Up to 115 W) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" OLED CineCrystal (Glare) 1600p 240Hz with NVIDIA G-SYNC |
| Screen surface | 16" OLED CineCrystal (Glare) 1600p 240Hz with NVIDIA G-SYNC |
| Screen resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 5.07 lb |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | RGB 4 Zones Backlight |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 or above |
| LAN | Yes |
| Speed | 5 Gigabit Ethernet |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IEEE 802.11ax, Killer Wi-Fi 6E AX1675i |
| Condition | New |
| USB | USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports : 1 | USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports : 2 | USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports : 2 |
| HDMI | 1 HDMI |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Home |
| Manual | https://www.acer.com/us-en/predator/laptops/helios/helios-neo-16s-ai/pdp/NH.U0KAA.001#pdpSpecs |
| Product page | https://www.acer.com/us-en/predator/laptops/helios/helios-neo-16s-ai/pdp/NH.U0KAA.001#pdpSpecs |
| Warranty | International |