Acer Aspire F5 573G-76QP
Out of stock
Acer Aspire F5 573G-76QP - 6th Gen Ci7 08GB DDR4 1TB 4GB Nvidia 940MX 15.6" HD 1080p DOS USB-C (Metallic Black, Acer Direct Local Warranty)
Rs. 68,500.00
-

| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.5 GHz Turbo Boost 3.1 (4 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR4-1866 SDRAM (1 x 8 GB) |
| Hard drive size | 1 TeraByte HDD |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 520 + NVIDIA GeForce 940MX with 4 GB Dedicated Memory |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD WXGA Acer CineCrystal LED |
| Screen surface | Full HD WXGA Acer CineCrystal LED |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.30 KG |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | - |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | Gigabit Ethernet |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IEEE 802.11ac |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | - |
| Product page | - |