Acer Aspire E5 575G 7th Gen Ci7
Out of stock
Acer Aspire E5 575G 7th Gen Ci7 08GB DDR4 1TB 2-GB NVIDIA 940MX 15.6" HD LED USB-C VGA-Output (Colors Available, Acer Direct Local Warranty)
Rs. 64,500.00
-

| Processor Type | 7th Generation Intel Core i7-7500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.7 GHz Turbo Boost 3.5 (4 MB Cache, Kaby lake) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | DVDRW SuperMulti DL Drive |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 620 + NVIDIA GeForce 940MX with 2 GB Dedicated Memory |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Acer CineCrystal LED 720p |
| Screen surface | Acer CineCrystal LED |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 5.27 LB |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | Gigabit LAN |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IEEE 802.11ac |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | - |
| Product page | - |
| Warranty | 1 Year Warranty |