Acer Aspire A315 ci3
Out of stock
Acer Aspire 3 A315 - Ice Lake - 10th Gen Core i3 04GB 1-TB HDD 15.6" HD WLED 720p (Black, Acer DIrect Local Warranty)
Rs. 69,999.00

| Brand | Acer |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i3-1005G1 DualCore Processor (2 Cores - 4 Threads) |
| Processor Speed | 1.2 GHz Turbo Boost 3.4 GHz (4 MB Cache) |
| Installed RAM | 04 GB |
| Type of memory | DDR4 SDRAM |
| Hard drive size | 1 TeraByte HDD |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| Type of harddrive | SATA Hard Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | IntelĀ® UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" HD 720p Acer ComfView Display |
| Screen surface | 15.6" HD 720p Acer ComfView Display |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.90 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | Gigabit Ethernet |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IEEE 802.11ac |
| Condition | New |
| USB | Number of USB 2.0 Ports 2 Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports 1 Total Number of USB Ports 3 |
| HDMI | 1 HDMI |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.acer.com/ac/en/GB/content/model/ |
| Product page | https://www.acer.com/ac/en/GB/content/model/ |
| Warranty | 1 Year Warranty |