9550 i7 16 512 4k
Out of stock
Dell XPS 15 9550 - 6th Gen Ci7 QuadCore 16GB DDR4 256GB SSD 2GB NVIDIA GTX960M 15.6"4K UHD InfinityEdge Touchscreen (Open Box)
Rs. 125,000.00
Pushing innovation to the edge.
The world’s smallest 15-inch laptop packs powerhouse performance and a stunning InfinityEdge display — all in our most powerful XPS laptop.

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 6th Generation |
| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6700HQ Quadcore Processor (4 Cores - 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.6 GHz Turbo Boost 3.5 (6 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 16 GB DDR4 |
| Type of memory | DDR4-2133MHz; up to 32GB |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 530 + NVIDIA® GeForce® GTX 960M with 2GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" UltraSharp™ 4K Ultra HD Touchscreen |
| Screen surface | 15.6-inch UltraSharp™ 4K Ultra HD Touchscreen |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 3.9 lbs (1.78kg)2 with 56Whr battery, SSD and non-touch display; 4.4 lbs (2kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | DW1830 3x3 802.11ac 2.4/5GHz |
| Condition | Open Box |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Home 64-bit English |
| Manual | http://www.dell.com/us/business/p/xps-15-9550-laptop/pd |
| Product page | http://www.dell.com/us/business/p/xps-15-9550-laptop/pd |
| Warranty | 3 Months |