Xps15 i5
Out of stock
Dell XPS 15 9550 - 6th Gen Ci5 08GB DDR4 256GB SSD W10 15.6" FHD Infinity Edge
Rs. 175,000.00
- Pushing innovation to the edge.
- The world’s smallest 15-inch laptop packs powerhouse performance and a stunning InfinityEdge display — all in our most powerful XPS laptop.

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 6th Generation |
| Processor Type | 6th Generation Intel Core i5-6300HQ Quadcore Processor (4 Cores - 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.3 GHz Turbo Boost 3.2 (6 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 08 GB DDR4 |
| Type of memory | DDR4-2133MHz; up to 32GB |
| Hard drive size | 256 GB Solid State Drive |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 530 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD InfinityEdge |
| Screen surface | 15.6" FHD InfinityEdge |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 1.78 kg 3.9lbs |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | DW1830 3x3 802.11ac 2.4/5GHz |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Home 64-bit English |
| Manual | http://www.dell.com/us/business/p/xps-15-9550-laptop/pd |
| Product page | http://www.dell.com/en-us/work/shop/productdetails/xps-15-9550-laptop |
| Warranty | International |