7778 i7 16 1tb 128 2gb w10
Out of stock
Dell Inspiron 17 7778 - 2 in 1 x360 Convertible - 6th Gen Ci7 16GB 1TB + 128GB SSD 2GB Nvidia 940MX 17.3"FHD Touchscreen Backlit Keyboard USB Type-C
Rs. 124,000.00
-

| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.5 GHz Turbo Boost 3.1 (4 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 16 GB DDR4 |
| Type of memory | Dual Channel DDR4 2133MHz (8GBx1 + 8GBx1) |
| Hard drive size | 1 TeraByte HDD + 128 GB SSD |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 128 GB SSD |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Dedicated |
| Type of graphics memory | Intel HD 520 + NVIDIA® GeForce® GTX 940MX 2GB GDDR5 |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3" Full HDTruelife LED-Backlit Touch Display with Wide Viewing Angles |
| Screen surface | Full HDTruelife LED-Backlit Touch Display with Wide Viewing Angles |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | Weight: Starting at 2.77 Kg / 6.12 lb4 with 4 GB Mem, FHD display, SSD |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Dual Band 2.4&5 GHz, 1x1 |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | http://www.dell.com/ba/p/inspiron-17-7778-2-in-1-laptop/pd |
| Product page | http://www.dell.com/ba/p/inspiron-17-7778-2-in-1-laptop/pd |