7579 i7
Out of stock
Dell Inspiron 15 7579 7th Gen Ci7 16GB 512GB SSD 15.6" Full HD 1080p x360 Convertible Touchscreen Win 10 Waves MaxxAudio
Rs. 115,000.00
-

| Processor Type | 7th Generation Intel Core i7-7500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.7 GHz Turbo Boost 3.5 (4 MB Cache, Kaby lake) |
| Installed RAM | 16 GB DDR4 |
| Type of memory | Single Channel DDR4 2400MHz (08GBx2) |
| Hard drive size | 512 GB Solid State Drive |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 620 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD IPS Truelife LED-Backlit Touch Display w/Wide Viewing Angles-IR Camera Convertible |
| Screen surface | 15.6" Full HD IPS Truelife LED-Backlit Touch Display w/Wide Viewing Angles-IR Camera |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | Weight: 5.84lb (2.65kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IntelĀ® Dual Band Wireless-AC 3165 |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | http://www.dell.com/en-us/shop/productdetails/inspiron-15-7579-2-in-1-laptop |
| Product page | http://www.dell.com/en-us/shop/productdetails/inspiron-15-7579-2-in-1-laptop |


