7559 i5 uhd touch
Out of stock
Dell Inspiron 15 7559 6th Gen Ci5 08/16GB 1TB 04GB Nvidia GTX960m 15.6"4K UHD Touch W10
Rs. 103,000.00
Dell 7559 comes built-in with an Intel Core i5, which is supported by an 08/16 GB RAM to give the swift performance that all the power-users and gamers deserve. Moreover, the high demands of storage from the latest games are no problem for this laptop as it comes with 1 TB of ample hard disk space. For graphics, the laptop is manufactured with the cutting-edge NVIDIA graphic card.

| Brand | 2K-Games |
|---|---|
| Generation | No Generation |
| Processor Type | 6th Generation Core i5-6300HQ Quad Core Processor (4 Cores, 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.7 GHz Turbo Boost 3.2 (6 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 1TB 5.4k Hybrid HDD + 8G Cache |
| Hard drive speed | [1TB 5400 rpm Hybrid Hard Drive + 8GB Embedded Flash Cache] |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | SATA Hybrid & Flash Cache |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 530 + NVIDIA® GeForce® GTX 960M 4GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" UltraSharp™ 4K Ultra HD Touchscreen |
| Screen surface | 15.6-inch UltraSharp™ 4K Ultra HD |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 5.67lb (2.572 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | Ethernet Jack port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | http://www.dell.com/us/p/inspiron-15-7559-laptop/pd |
| Product page | http://www.dell.com/us/p/inspiron-15-7559-laptop/pd |
| Warranty | International |