7548ci7ref81tb
Out of stock
Dell Inspiron 7548 5TH Gen Ci7 08GB 1 TB 15.6" Full HD TouchScreen (Certified Refurbished)
Rs. 77,000.00
Dell inspiron 7548
Intel Core i7 Processor
5th Generation
08 GB DDR3L Memory RAM
1 TeraByte HDD
15.6" Full HD Display
1920x1080 pixels
Intel Graphic Card
Genuine Windows 8.1

| Processor Type | 5th Generation Intel Core i7-5500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.4 GHz Turbo Boost 3.0 (4 MB Cache, 5th Gen) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 5500 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD LED Touchscreen |
| Screen surface | 15.6" Full HD LED Touchscreen |
| Screen resolution | 1920x1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight | Starting weight of 4.53 lb (2.06 Kg) with 3c/43WHr battery / 4.65 lb (2.11 Kg) with 4c/58WHr |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Dual Band Wireless-N 7260 AGN @ 5GHz |
| Condition | Refurbished |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 8.1 |
| Manual | http://www.dell.com/us/p/inspiron-15-7548-laptop/pd |
| Product page | http://www.dell.com/us/p/inspiron-15-7548-laptop/pd |