7386i5
Out of stock
Dell Inspiron 13 7386 2 in 1 - 8th Gen Ci5 08GB 256GB SSD 13.3" Full HD x360 Convertible Touchscreen Backlit KB FP Reader W10 (Silver)
Rs. 110,000.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i5-8265u QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Turbo Boost 3.9 (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | onboard DDR4, 2400MHz |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | IntelĀ® UHD Graphics 620 with shared graphics memory |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3-inch FHD (1920 x 1080) Truelife Touch Narrow Border IPS Display with Active Pen support |
| Screen surface | 13.3-inch FHD (1920 x 1080) Truelife Touch Narrow Border IPS Display with Active Pen support |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | Starting Weight: 1.4kg (3.08lbs) for FHD config / 1.41kg (3.11lbs) for UHD config. |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11 |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Out |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | https://www.dell.com/pk/p/inspiron-13-7386-2-in-1-laptop/pd |
| Product page | https://www.dell.com/pk/p/inspiron-13-7386-2-in-1-laptop/pd |
| Warranty | International |