7359 i7 8 500
Out of stock
Dell Inspiron 13 7359 - 6th Gen Ci7 08GB 500GB 13.3"FHD x360 Backlit KB W10 SILVER (Certified Refurbished)
Rs. 71,500.00
Dell Inspiron 13 7359 - 6th Gen Ci7 08GB 500GB 13.3"FHD x360 Backlit KB
Two powerful devices. One elegant design.
The new Inspiron 13 7000 Series 2-in-1 combines powerful performance of a premium laptop and versatility of a 13.3" tablet with built-in stylus.

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 6th Generation Core i7-6500U (2 Cores, 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.5 GHz Turbo Boost Up to 3.1 GHz, (4 MB cache, Skylake) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 500 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 520 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" Full HD LED x360 Convertible 1080p Touchscreen |
| Screen surface | Full HD LED x360 Convertible 1080p Touchscreen |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 1.66kg (3.66 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IntelĀ® Dual Band Wireless-AC 3165 |
| Condition | Refurbished |
| USB | No |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Manual | http://www.dell.com/pk/p/inspiron-13-7359-laptop/pd |
| Product page | http://www.dell.com/pk/p/inspiron-13-7359-laptop/pd |
| Warranty | International |