5559 i7 touch new
Out of stock
Dell Inspiron 15 5559 6th Gen Ci7 08GB 1TB 15.6"FHD Touchscreen 1080p W10 Backlit Keyboard
Rs. 66,900.00
-

| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.5 GHz Turbo Boost 3.1 (4 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | Tray load DVD Drive (Reads and Writes to DVD/CD) |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD Graphics 520 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD LED 1080p Touchscreen |
| Screen surface | Full HD LED 1080p Touchscreen |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | Starting weight at 2.32kg (5.11lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ 45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac Dual Band 2.4&5 GHz, 1x1 |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Manual | http://www.dell.com/us/p/inspiron-15-5559-laptop/pd#AnchorZone3 |
| Product page | http://www.dell.com/us/p/inspiron-15-5559-laptop/pd#AnchorZone3 |