Dell Inspiron 5548 5TH Gen Ci5 08GB 1TB W8.1 15.6" 720p Touchscreen
A product that does not have a counterpart when it`s price and the performance factor is united. Inspired form the Inspiron series, Dell Inspiron touch core is a perfect blend of performance and presentation.
The laptop is equipped well with all the components that allow you to perform your daily tasks swiftly and efficiently. It has a 2.2 Ghz processor with a built in 08GB RAM, 1 TB of storage space and the cutting-edge Intel i5 Core.
Moreover, the touch capability of the laptop is quite remarkable, which makes the use of windows 8.1 even more stimulating.

| Processor Type | 5th Generation Intel Core i5-5200U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.2 GHz Turbo Boost 2.7 (3 MB Cache, Broadwell) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 5500 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" HD LED 720p Touchscreen |
| Screen surface | HD LED 720p Touchscreen |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight | Starting at 5.70lbs (2.6 Kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100 RJ-45 Ethernet network |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 2.4GHz |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 8.1 |
| Manual | http://www.dell.com/pk/p/inspiron-15-5547-laptop/pd |
| Product page | http://www.dell.com/pk/p/inspiron-15-5547-laptop/pd |
Dell Inspiron touch core is manufactured with a 15.6 inches Led that allows the best visuals to be displayed. To cut a long story short, this is the laptop that comes closest to perfection.
The laptop comes with a 1 year international warranty of all its internal and external components.