5530
Out of stock
Dell Precision 5530 With Whiskey Lake - 8th Gen Core i7 vPro (6 Cores) - 32GB 512GB SSD 4-GB Nvidia Quadro P1000 GDDR5 15.6" UltraSharp FHD AG IGZO4 LED Backlit KB ThunderBolt Win 10 Pro FP Reader (Platinum Silver)
Rs. 245,000.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i7-8850H vPro Whiskey Lake HexaCore Processor (6 Cores - 12 Threads) |
| Processor Speed | 2.6 GHz Turbo Boost 4.3 (9 MB Cache) |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | DDR4 Memory |
| Hard drive size | M.2 512 GB NVMe SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 NVMe SSD |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Nvidia Quadro P1000 w/4GB GDDDR5 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" UltraSharp FHD IGZO4 AG, NT, w/Prem Panel Guar 72% Color Gamut, Platinum Silver |
| Screen surface | 15.6" UltraSharp FHD IGZO4, 19 20x1080, AG, NT, w/Prem Panel Guar 72% Color Gamut, Platinum Silver |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 3.93lbs (1.78kg) |
| Fingerprint Reader | Palmrest, 81 KYBD layout, with fingerprint reade |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Internal UK/Irish Qwerty Backlit Keyboard |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wifi Link 9260 2x2 802.1 1AC+BT 5.0 vPro Wireless Card |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | HDMI 2.0 |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine WIndows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/work/shop/cty/pdp/spd/precision-15-5530-laptop/xctop5530hwus |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/work/shop/cty/pdp/spd/precision-15-5530-laptop/xctop5530hwus |
| Warranty | International |