5368 i7
Out of stock
Dell Inspiron 13 5368 - 6th Gen Ci7 08GB 1TB 13.3"FHD x360 Touchscreen W10 (Certified Refurbished)
Rs. 73,000.00
-

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.5 GHz Turbo Boost 3.1 (4 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 08 GB DDR4 |
| Type of memory | DDR4 2133MHz |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 520 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" Full HD LED 1080p Convertible x360 Touchscreen |
| Screen surface | Full HD LED 1080p Convertible x360 Touchscreen |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 3.77lb (1.71Kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11 AC |
| Condition | Refurbished |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Manual | http://www.dell.com/en-us/shop/productdetails/inspiron-13-5368-2-in-1-laptop |
| Product page | http://www.dell.com/en-us/shop/productdetails/inspiron-13-5368-2-in-1-laptop |
| Warranty | International |