5011
Out of stock
HP Omen 15 5011TX 4th Gen Ci7 08GB 512GB SSD 15.6"FHD Touch 2 GB NVIDIA GeForce GTX 860M W8.1
Rs. 112,000.00
-

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | No Generation |
| Processor Type | Intel Core i i7-4710HQ 4th Generation |
| Processor Speed | 2.5 up to 3.5 GHz Intel Core i7-4710HQ (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 512 GB M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 4600 + NVIDIA GeForce GTX 860M (2 GB GDDR5 dedicated) |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel HM87 Express |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD IPS Radiance LED-backlit touch screen |
| Screen surface | FHD IPS Radiance LED-backlit touch screen |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight | 2.12 KG |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | - |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11a/b/g/n/ac |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 8.1 |
| Manual | http://support.hp.com/us-en/document/c04509398 |
| Product page | http://support.hp.com/us-en/document/c04509398 |
| Warranty | International |