450g4i7loc
Out of stock
HP Probook 440 G4 7th Gen Ci7 08GB DDR4 1TB 2 GB NVIDIA GeForce 930MX GC FingerPrint Reader 14" LED DOS (HP Direct Warranty)
Rs. 82,900.00
-

| Processor Type | 7th Generation Intel Core i7-7500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.7 GHz Turbo Boost 3.5 (4 MB Cache, Kaby lake) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR4-2133 SDRAM |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | IntelĀ® HD Graphics 620 + 2 GB NVIDIA GeForce 930MX |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" HD AG LED SVA fHDC Slim |
| Screen surface | HD AG LED SVA fHDC Slim |
| Screen resolution | - |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 2.07 kg |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | Realtek Ethernet (10/100/1000) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11b/g/n |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | http://www8.hp.com/us/en/products/laptops/product-detail.html?oid=10477248#!tab=specs |
| Product page | http://www8.hp.com/us/en/products/laptops/product-detail.html?oid=10477248#!tab=specs |
| Warranty | 1 Year Warranty |