3147 gold
Out of stock
Dell Inspiron 11 3147 Yoga 2 in 1 x360 Convertible Touchscreen (Gold Edition)
Rs. 41,000.00
-

| Processor Type | Intel Pentium N3540 Dual Core Quad Edition (4th Generation) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.16 GHz up to 2.66 GHz (4 Cores, 4 Threads, 2 MB Cache) |
| Installed RAM | 04 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 500 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 11.6 inch LED Backlit Touch Display with Truelife and HD resolution |
| Screen surface | LED Backlit Touch Display with Truelife and HD resolution |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Gold |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 1.39 Kg with HD touch screen |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | - |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Manual | http://www.dell.com/pk/p/inspiron-11-3147-laptop/pd |
| Product page | http://www.dell.com/pk/p/inspiron-11-3147-laptop/pd |