ab100
Out of stock
HP Pavilion 15t AB100 6th Gen Ci7 16GB 2TB 2GB Nvidia 940m 15.6" 1080p Touchscreen DVDRW B&O Speakers W10 Pro Backlit KB Natural Silver (Certified Refurbished)
Rs. 83,500.00
-

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 6th Generation |
| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.5 GHz Turbo Boost 3.1 (4 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 2 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | SuperMulti DVD Burner |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 520 + Nvidia 2 GB 940M |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD LED 1080p Touchscreen |
| Screen surface | Full HD LED 1080p Touchscreen |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 5.51 lb |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100BASE-T Ethernet LAN (RJ-45 connector) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac WLAN |
| Condition | Refurbished |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Pro |
| Manual | http://store.hp.com/us/en/pdp/hp-pavilion-15t-laptop-m7h64av-1 |
| Product page | http://store.hp.com/us/en/pdp/hp-pavilion-15t-laptop-m7h64av-1 |
| Warranty | International |
HP Pavilion 15 AB 100 Series
Apart from its devastating internal performance, the looks of this laptop are quite glorious.
The external body is matte finished with a shining silver color. To tailor the typing needs, it comes with a Chiclet black colored keyboard that goes tremendously well with the shining silver.
Write Your Own Review