MSI Sword 16 HX Gaming Laptop - Raptor Lake - 14th Gen Core i7 14650HX 16-Core Processor 16-GB 1-TB SSD 16" Full HD+ 1200p IPS 144Hz Display 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 GDDR6 GC 24-Zone RGB Backlit KB with Co-pilot Key W11 fTPM 2.0 (Cosmos Gray, NEW)
- Intel® Core™ i7-14650HX Processor
- 16 GB Up to DDR5-5600 Max
- 1-TB, NVMe PCIe Gen4 SSD
- 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 Laptop GPU
- 16" FHD+(1920 x 1200), 144Hz, IPS-level

| Brand | MSI |
|---|---|
| Generation | 14th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i7-14650HX, 16-Core (8P + 8E) / 24Threads |
| Processor Speed | P-core 2.2 / 5.2GHz, E-core 1.6 / 3.7GHz, 30MB |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Up to DDR5-5600 Max 96GB 2 Slots *Vary by Memory capacity |
| Hard drive size | 1-TB, NVMe PCIe Gen4 SSD |
| Hard drive speed | No |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4), 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen5) Compatible |
| Graphic Series | 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU 8GB GDDR6 powers advanced AI with 233 AI TOPS Up to 2340MHz Boost Clock 115W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" FHD+(1920 x 1200), 144Hz, IPS-level |
| Screen surface | 16" FHD+(1920 x 1200), 144Hz, IPS-level |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.3 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | 24-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11 ax Wi-Fi 6E |
| Condition | New |
| USB | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPortâ„¢/ Power Delivery 3.0) 3x Type-A USB3.2 Gen1 |
| HDMI | 1x HDMIâ„¢ 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) |
| Camera | HD type (30fps@720p) 3D Noise Reduction (3DNR) |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Home |
| Manual | www.msi.com |
| Product page | www.msi.com |
| Warranty | International |
MSI Sword 16 14th Gen Core i7 Gaming Laptop in Pakistan
A gaming laptop with an extraordinary lineup of specs is here to make you a pro. A well-balanced machine with an appealing and striking design, the MSI Sword 16. It offers great gaming and professional support within a competitive budget. Features an incredible performance delivery with increased speed and efficiency.
Powered by the 14th Gen, the Intel Core i7 processor does the real magic with its faster speed, reliable computing outcomes, and desired handling of demanding apps. The 16 GB DDR5 memory improves productivity, the 1 TB SSD stores a huge amount of essentials, and a wide 16-inch extraordinary display brings every frame to lifelike colors and contrasts. Battery life allows hassle-free travel with ultimate unplugged usage, best for comfort.
Let's find more below together.
14th Generation Intel Core i7 Processor
Features the latest 14th Generation Intel Core i7 CPU that goes miles ahead to make you believe in its mighty capabilities. Having 16 cores and 24 threads helps stretch its capacities to the fullest for seamless multitasking.
The speed of 5.2 Hz is commendable for avoiding lag and longevity in load time. App launching and switching becomes easy, and data access gets a quick flight with a 30 MB cache, a notable aid.
16-Inch Full HD Display
A gamer can never compromise on display quality and the MSI Sword 16 knows it all. It offers a 16-inch full HD+ display that goes beyond boundaries for clarity, crispness, and sharpness of visuals. The refresh rate of 144 Hz and the IPS technology get the best color tuning that feels comfortable and watchable.
The 1920 x 1200 resolution helps in getting life back to large multimedia files and demanding games. Moreover, the anti-glare facility is the best protector to avoid reflection.
16 GB DDR5 RAM
When it comes to RAM, DDR5 has no comparison with others. It is the best so far and having 16 GB in combination is another plus. It helps in getting multitasking to the easiest level with speed and reliability. When you run multiple apps simultaneously, it handles them all with equal performance flow without causing lag to the play.
1 TB SSD Storage
Massive storage is always needed by gamers, creators, and serious professionals who deal with large datasets. The MSI Gaming Laptop comes with 1 TB SSD storage which is the finest for storing and securing large data. Keeps you ahead of others by giving the ultimate peace of mind and by giving your machine a mighty push for better and faster performance.
NVIDIA RTX 4060 Graphics
The Nvidia RTX 4060 GPU is a real blessing for gaming enthusiasts as it has the finest engineering for perfect visuals. It gets much sharpness and vividness to the images, videos, and other viewing frames. Perfect for handling high-resolution and graphics-intensive files with no shortcomings.
Durable and Modern Design
The design of this laptop is astonishing with its sleek, smart, and black finish. Get the finest look to cater to your style needs and be durable to the fullest. Allows easy carrying, deals with travel odds, and gets the best play inside out.
Long-lasting Power Backup
Offers a strong battery backup that goes for a long day. Keeps you productive and joyful non-stop. If needed, the quick charge facility gets it filled in no time. You keep playing and growing, and it becomes your unseen power around.
Other Specs
Other specs include an HD camera, numeric keyboard, backlit keyboard for typing in dim light, multiple ports and wireless connectivity options, and international warranty support. This black beauty is all set to make your setup look heavenly, promising, and sturdy.
Buy MSI Sword 16 in Pakistan
MSI Sword 16 14th Generation Core i7 14650HX 16-Core Processor with 8GB NVIDIA GeForce RTX4060 GDDR6 Graphic Card Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 332,500. Paklap offers cash-on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.