Lenovo ThinkPad X1 Carbon - Whiskey Lake - 8th Gen Ci5 8265u QuadCore Processor 8-GB 256-GB SSD Intel UHD 620 GC 14" Full HD IPS 60Hz AG Display DolbyAtmos Audio W10 Pro (Black, Used)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i5-8265u QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads, Whiskey Lake) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Turbo Boost 3.9 (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | LPDDR3-2133 |
| Hard drive size | 256 GB M.2 2280 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB M.2 2280 SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD 620 GC |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel SoC (System on Chip) platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.0" Full HD 1080p IPS Anti-glare Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 14.0" Full HD 1080p IPS Anti-glare Display |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 1.21 kg (2.66 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | No |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | BT 5.1 |
| LAN | Yes |
| Speed | Gigabit Ethernet |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wireless-AC 9560, 802.11ac Dual Band 2x2 Wi-Fi® |
| Condition | Used |
| USB | 1x USB 3.1 Gen 1 1x USB 3.1 Gen 1 (Always On) 2x USB-C 3.1 Gen 2 / Thunderbolt 3 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPortâ„¢ 1.2) |
| HDMI | 1x HDMI 1.4b |
| Camera | HD 720p, with ThinkShutter, fixed focus |
| Operating System | Windows 7 |
| Manual | https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/ThinkPad/ThinkPad_X1_Carbon_7th_Gen/ThinkPad_X1_Carbon_7th_Gen_Spec.html |
| Product page | https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/ThinkPad/ThinkPad_X1_Carbon_7th_Gen/ThinkPad_X1_Carbon_7th_Gen_Spec.html |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Lenovo ThinkPad X1 Second-Hand Laptop in Pakistan
The Lenovo ThinkPad X1 Carbon laptop is a brilliant pick for those who need a dependable machine within budget. It offers a remarkable range of specs including 8th Gen Core i5 processor, 8GB DDR3 RAM, 256 GB SSD, and Intel UHD 620 Graphics.
Moreover, it gets an impressive 14-inch full HD display with a powerful battery backup for non-stop mobile usage. It not only looks perfect but performs like a comprehensive machine.
Core i5 8265u Processor
It features an incredible processing unit with enhanced speed up to 3.9 GHz, and multiple cores and threads for handling numerous apps simultaneously. It gives the best play to demanding apps with the incredible support it carries. Moreover, the 6 MB cache helps in pushing data access to a faster end.
Advanced Memory and Massive Storage
The ThinkPad X1 Carbon offers advanced memory with 8 GB having DDR3 technology, better than previous models. It performs for increased load time and better responsiveness. Moreover, the 256 GB SSD works silently, serves optimum space for data storage, and gives incredible support to the machine's productivity.
Intel UHD 620 Graphics
If you want to win a machine with top-tier graphical capabilities, the Intel UHD 620 is all set to offer you with no shortcomings. It turns ordinary visuals into extraordinary with sharpness, vividness, and vibrancy. Overall, it handles high-resolution tasks without slowing down the speed and efficiency.
14-Inch Full HD IPS Display
This laptop is full of lifelike colors with its 14.0-inch full HD screen. Offers IPS technology for unbeatable color supremacy. It has an anti-glare coating that saves eyes from strain and gives a comfortable view for long sessions. The 1920x1080 pixels ensure an enhanced and unbeatable viewing experience.
Sleek, Durable, and Portable Design
The design of this device is sleek and durable. It looks smart and even easier to carry. The lightweight build of 1.21 kg only, makes it an ideal mobile device for using outdoors.
Long-lasting Power Backup
It has lasting battery backup, good to use for more than 1+ hours on one charge. Moreover, the rapid charging facility gets the maximum productivity and reduces downtime to the minimum level.
Other Specs
You also get Wi-Fi, Bluetooth, multiple ports, a 7-day checking warranty backup, an HD camera with ThinkShutter, and the black finish that inspires timelessly.
Buy Lenovo ThinkPad X1 in Pakistan
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 8th Generation Core i5 8265u Quad-Core Processor Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 59,999. Paklap offers cash-on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.