Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 - Alder Lake - 12th Gen Core i5 1235u Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Integrated GC 14" WUXGA 1200p IPS 300nits AG Touchscreen Display Dolby Audio BKB FPR TPM W11 Pro (Thunder Black, 3 Years Direct Local Warranty, NEW)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 12th Generation |
| Processor Type | 12th Generation Intel Core i5-1235u Processor (10 Cores - 12 Threads) |
| Processor Speed | 1.30 GHz up to 4.40 GHz Turbo (12.0 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8GB Soldered DDR4-3200, One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable, Up to 40GB (8GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-3200 |
| Hard drive size | 512GB SSD M.2 2280 PCIe® x4 NVMe® Opal 2.0 |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB SSD M.2 2280 PCIe® x4 NVMe® Opal 2.0 |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics as UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® Iris® Xe Graphics Functions as UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, Touch |
| Screen surface | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, Touch |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | On-cell, 10-point Multi-touch |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.478 kg (3.26 lbs) |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT 5.1 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 1 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On) 2x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4) |
| HDMI | 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 DG Windows 10 Pro 64, English |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkPad/ThinkPad_T14_Gen_3_Intel?M=21AH006RGP |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkPad/ThinkPad_T14_Gen_3_Intel?M=21AH006RGP |
| Warranty | 3 Years Warranty |
Lenovo ThinkPad T14 12th Gen Core i5 Laptop in Pakistan
If you're looking for a perfect blend of power, portability, and performance delivery in a computing machine, the Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 is for you. It wraps up top-notch specs for multitaskers, creators, and business professionals.
Thanks to its powerhouse 12th Generation Core i5 processor that pairs up with Intel Iris Xe integrated graphics for handling pressures and intensive loads seamlessly. It also offers military grade aluminum build, long-lived battery, sharp display, spacious SSD storage, faster memory, and more. Here's a breakdown below to learn everything about this phenomenal laptop at a good price.
12th Gen Intel Core i5 Processor
This laptop has an extraordinary processing capability, the 12th Generation Core i5-1235U CPU. It delivers optimum performance flow with its enhanced 4.40 GHz speed. Moreover, it consumes less energy, provides improved data access with 12 MB cache support, and flawless multitasking with 10 cores and 12 threads. It certainly creates smooth compatibility between varying details for uninterrupted performance delivery.
Intel Iris Xe Integrated Graphics
The ThinkPad T14 features visuals beyond perfection with its Intel Iris Xe integrated graphics. It uses shared memory and requires no separate memory. Moreover, you're good at enjoying graphics-intensive apps seamlessly and lag-free. It ensures smooth playing of FHD videos and provides the finest support for creative jobs like editing, designing, 3D modeling, etc.
14-Inch WUXGA IPS Touch Display
This laptop makes you enjoy an all-time crystal-clear vision with its 14-inch screen. It submits WUXGA to ensure a display beyond full HD, and gives the utmost lifelike colors and detailed clarity with its IPS technology.
Moreover, the enhanced 1920x1200 pixels lift sharpness and vividness, 300 nits boost brightness for using a machine in daylight, and an anti-glare coating to avoid eye strain. Above all, it features a touch screen which gives an extraordinary personalized experience you have ever had before.
8 GB DDR4 Memory
Carries 8 GB DDR4 RAM with 3200 MT/s. It is robust, speedy, and energy efficient. It pushes load time, reduces the latency, and improves overall app launching, running, and switching. You can expand it up to 40 GB if needed.
Robust 512 GB SSD Storage
The Lenovo T14 features an incredibly rich and spacious 512 GB SSD storage. It stores and secures data, and that too with an improved transfer rate. When it comes to efficiency, it is way ahead of traditional HDDs.
Comprehensive Connectivity and Powerful Battery
Has a comprehensive connectivity system based on ports and wireless. It offers 2 Thunderbolt 4, 1 USB 3.2, power delivery 3.0, DisplayPort, an HDMI up to 4K/60Hz, Bluetooth, and Wi-Fi. Moreover, the battery life makes you worry-free with its lasting power. It also gets you rid of frequent recharging and gives you confidence while using the machine outside.
Sleek, Smart, and Powerful Design
Comes with a sleek design that looks flawlessly elegant and practical. It carries a smart outlook with cutting-edge features and makes you comfortable while using it with an utmost ergonomic design. Moreover, the aircraft-grade aluminum build of 1.47 kg pushes portability and durability higher.
Other Specs
Also offers one-cell multitouch, an HD 720p with privacy shutter, the Genuine Windows 11 DG Windows 10 Pro 64 operating system, a 3-year warranty backup, and a bossy black finish that dominates with its timeless sophistication.
Buy Lenovo ThinkPad T14 in Pakistan
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 12th Generation Core i5 1235u Processor 14-inch WUXGA 1200p IPS 300nits AG Touchscreen Display Thunder Black Color 3 Years Direct Lenovo Local Warranty Brand New Professional Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 239,999. Cash on Delivery is now available for all orders in Lahore, Karachi, and Islamabad through Paklap.