21SG002UGQ
Out of stock
Lenovo ThinkBook 14 G8 - Intel Core 5 210H 8-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Integrated Graphics 14" WUXGA 1200p IPS AG Display Dolby Audio Backlit KB FP Reader TPM 2.0 (Arctic Grey, Lenovo Direct Local Warranty, NEW)
Rs. 204,000.00

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | Intel Core 5 |
| Processor Type | Intel Core 5 210H Processor (12 MB Intel® Smart Cache) |
| Processor Speed | Efficient Core Speed : 1.6 GHz Up to 3.6 GHz | Performance Core Speed : 2.2 GHz Up to 4.8 GHz (8-Core : 4P, 4E Core, 12 Threads) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 1x 8GB SO-DIMM DDR5-5600 Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable Up to 64GB DDR5-5600 |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Screen surface | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.36 kg (2.99 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit, English (EU) |
| Bluetooth | BT5.3 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1 |
| HDMI | 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz |
| Camera | FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkBook_14_G8_IRL?M=21SG002UGQ |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/ThinkBook_14_G8_IRL?M=21SG002UGQ |
| Warranty | 1 Year Warranty |