Lenovo Slim Pro 9 16 - 13th Gen Core i9 13905H 14 Core Processor 32-GB 1-TB SSD 6-GB NVIDIA GeForce RTX4050 GDDR6 GC 16" 3.2K Mini LED 165Hz DolbyVision Touchscreen Display DolbyAtmos Audio Backlit KB TPM 2.0 W11 (Storm Grey, Used)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i9 13905H Raptor Lake Processor (24 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | (P-Core 2.6 / 5.4 GHz 6 Core - 12 Threads) (E-Core 1.9 / 4.1 GHz 8-Core 8-Threads) |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | 32GB Soldered LPDDR5x-6400, 32GB soldered memory, not upgradable |
| Hard drive size | 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | 6-GB NVIDIA GeForce RTX4050 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6 |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" 3.2K (3200x2000) Mini LED 1,200nits Glossy / Anti-fingerprint, 100% P3, 100% Adobe® RGB, 100% sRGB, 165Hz, Eyesafe®, Dolby Vision®, DisplayHDR™ 1000, Glass, Touch, TCON |
| Screen resolution | 3200x2000 |
| Screen surface | 16" 3.2K (3200x2000) Mini LED 1,200nits Glossy / Anti-fingerprint, 100% P3, 100% Adobe® RGB, 100% sRGB, 165Hz, Eyesafe®, Dolby Vision®, DisplayHDR™ 1000, Glass, Touch, TCON |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Grey |
| RAM | 32 GB |
| Weight | 2.23 kg (4.92 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Backlit, English (US) |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 |
| Condition | Used |
| USB | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 |
| HDMI | 1x HDMI®, up to 4K/30Hz |
| Camera | 5.0MP + IR with E-shutter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/Lenovo_Slim_Pro_9_16IRP8?M=83C00003US |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/Lenovo_Slim_Pro_9_16IRP8?M=83C00003US |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Lenovo Slim Pro 9 13th Gen Core i9 Used Laptop in Pakistan
If your budget doesn't allow you to go for a luxurious machine, but you want one, don't worry, here comes the Lenovo Slim Pro 9, a 2nd hand laptop with brand-new looks, internals, and performance delivery.
It features an amazing mix of beauty and brain. Find more below on how it makes your personal, professional, casual, and creative journeys better than ever before.
13th Gen Core i9 13905H Processor
The Lenovo Slim Pro 9 features the latest 13th Generation Core i9 CPU that offers a 24 MB cache, 5.4 GHz speed, multiple cores, and threads. This processing capability is a real powerhouse that ensures maximum reliability and precision in outcomes with seamless compatibility between components.
Nvidia GeForce RTX 4050 Graphics
It is rich with its NVIDIA GeForce RTX4050 GPU that has 6 GB GDDR6 memory backup for a reliable viewing experience. It pushes the quality of visuals higher and eliminates lag and blur for smooth vision. Good for spending longer hours in front of the screen for unstoppable work and play.
16-Inch 3.2K Touchscreen
The 16-inch screen offers 3.2K visual support with 3200x2000 pixels. It features 1200 nits to improve visibility, 100% P3 for ultimate color accuracy, 165 Hz refresh rate to ensure smooth motion, and an Eyesafe feature to avoid eye strain. It supports a touchscreen with TCON to ensure the ultimate refresh rate and smooth transition.
Enhanced Memory
Offers an amazing memory backup with 32 GB DDR5 RAM, and it gives an immense boost to improve load time, and quick data access. Deals with lag and latency, and allows seamless multitasking with no further expansion option.
Massive Storage
It offers a huge 1 TB SSD storage facility for accommodating all types of data. Not only stores but secures it with a single unit build, good for portability. The PCIe NVMe technology ensures a faster transfer rate and processing speed for maximum productivity.
Elegant Design and Lasting Battery
This machine offers an elegant design with a grey finish. The lightweight build of 2.23 kg with lasting battery life allows seamless travel without compromising on work and play. The recharge facility is faster, which is another plus.
Other Specs
Also gets you a numeric keyboard, a backlit keyboard, USB ports, Wi-Fi, Bluetooth, a 7-day checking warranty, and an IR camera with an E-shutter.
Buy Lenovo Slim Pro 9 in Pakistan
Lenovo Slim Pro 9 13th Generation Core i9 13905H 14-Core Processor Used Professional Business Laptop with Nvidia Geforce RTX 4050 GPU Latest Price in Pakistan is Rs. 304,900. Paklap offers cash-on delivery services in Islamabad, Karachi & Lahore.