Lenovo LOQ 15 AI-Tuned Gaming Laptop - AMD Ryzen 7 7435HS Processor 16-GB 512-GB 8-GB NVIDIA GeForce RTX4070 GDDR6 GC 15.6" Full HD 1080p IPS 300nits AG 144Hz G-Sync Display Nahimic Audio Backlit KB W11 (Luna Grey, NEW)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzenâ„¢ 7 7435HS (8C / 16T, 3.1 / 4MB L2 / 16MB L3) |
| Processor Speed | 3.1 Turbo boost up to 4.5GHz |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 2x 8GB SO-DIMM DDR5-4800, Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable Up to 32 GB |
| Hard drive size | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | 8-GB NVIDIA GeForce RTX4070 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 8GB GDDR6, Boost Clock 2175MHz, TGP 115W |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | AMD SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 144Hz, G-SYNC® |
| Screen surface | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 144Hz, G-SYNC® |
| Screen resolution | 1920X1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.38 kg (5.25 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | White Backlit, English (US) |
| Bluetooth | BT 5.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 3x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo® PD 140W and DisplayPort™ 1.4 |
| HDMI | 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz |
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Home |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/LOQ_15ARP9?M=83JC009CUS |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/LOQ_15ARP9?M=83JC009CUS |
| Warranty | International |
Lenovo LOQ 15 Nvidia RTX 4070 Gaming Laptop in Pakistan
Looking for a laptop that matches your pace and gives the ultimate smooth gaming experience? Take a pause and give a try to the Lenovo LOQ 15.
It is a comprehensive machine for handling intensive gameplay. Not only gaming, but brilliant with rendering, designing, editing, and other creative tasks. However, its lineup of specs fits the best in top-tier performance seekers.
Offers a Ryzen 7 7435HS processor with the ultimate robustness and enhanced speed. Features a standard duo of memory and storage with an incredible 15.6-inch full HD display. Flexible to adjust posture, lightweight build for easy portability, and marvelous aesthetics to adorn your setup like never before. Let's explore more below.
AMD Ryzen 7 7435HS Processor
If you are fed up with slow processing units while enjoying your gameplay, here comes the real beast, the Ryzen 7 7435HS processor. It provides 4.5 GHz speed that gets flawless performance while handling multiple demanding apps. Gives an immense push to the overall performance of the system and makes it an alluring choice for many enthusiasts.
Full HD 15.6-Inch Display
The display is the ultimate face of a laptop, and fortunately, the Lenovo LOQ 15 AMD R7 7435HS has a stunning 15.6-inch display with high-quality detailing at the back. It furnishes 300 nits to enhance brightness, anti-glare support to keep eyes safe, and 100% sRGB for the ultimate accuracy and precision of the colors. The 1920x1080 pixels are enough for handling high-end visuals and combining the capabilities with the 144 Hz refresh rate makes you enjoy lag-free work and play.
16 GB DDR5 Memory
It offers a 16 GB RAM that provides the utmost support for multitasking. Good to get the latency down, improve responsiveness, and keep the data access easy and approachable. It is extendable up to 32 GB to meet your future needs. It provides the best assistance for faster and more reliable processing outcomes with no compromise on the speed.
512 GB Spacious SSD Storage
Massive storage is always a plus for better and faster processing solutions. The Lenovo LOQ 15 offers 512 GB SSD storage, which is way more than enough to store data, pushes speed up, and makes you enjoy 100% lag-free app switching. The load time gets better, and it kills wait time to enhance your engagement in the gameplay.
Nvidia GeForce RTX 4070 Graphics
If your gaming has a missing factor of immersive visuals, this NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU is there to help you out. It turns every texture, color, and shade into a beautiful viewing experience. Provides real-time ray tracing, advanced effects, and other settings for the utmost sharpness, crispness, and vibrancy.
Simple but Striking Design
The design of this machine looks simple but striking at the same time. Simplicity has the best definitions to explain class, elegance, and brilliance as the LOQ 15 does. It is not only beautiful but practical, easy to adjust for a comfortable posture, and has seamless portability with its lightweight build.
Powerful Battery with Quick Charge
It comes with powerful battery support that lasts for more than 1+ hours. If the battery goes down, don't worry; a quick charge facility is there to get it filled all over again within minutes.
Other Specs
Other specs have a numeric keyboard, a backlit Keyboard, Bluetooth, Wi-Fi, an HD camera, an international warranty, and all this in a gray finish that looks stunning and adds an impressive touch to your gaming setup.
Buy Lenovo LOQ 15 RTX 4070 in Pakistan
Lenovo LOQ 15 AI-Tuned Gaming Laptop AMD Ryzen 7 7435HS Processor 8-GB NVIDIA GeForce RTX4070 GDDR6 Graphics 15.6-inch Full HD Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 305,000. Paklap offers cash-on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.