Lenovo LOQ 15 Gaming Laptop - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 13650HX Processor 12-GB 512-GB SSD 6-GB NVIDIA GeForce RTX4050 GDDR6 GC 15.6" Full HD 1080p IPS 300nits AG 144Hz G-Sync Display Nahimic Audio Backlit KB TPM2.0 (Luna Grey, NEW)

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 13650HX Raptor Lake Processor (24 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 2.6 GHz Boost up to 4.9 GHz (Total Cores 14, # of Performance-cores 6, # of Efficient-cores 8, Total Threads 20) |
| Installed RAM | 12 GB |
| Type of memory | 1x 12GB SO-DIMM DDR5-4800 Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable Up to 32GB DDR5-4800 |
| Hard drive size | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | RTX 4050 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6, Boost Clock 2370MHz, TGP 105W, 194 AI TOPS |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel® HM770 Chipset |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 144Hz, G-SYNC® |
| Screen surface | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 144Hz, G-SYNC® |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 12 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 2.38 kg (5.25 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | White Backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT5.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ-45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 3x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo® PD 140W and DisplayPort™ 1.4 |
| HDMI | 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz |
| Camera | HD 720p with E-shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/LOQ_15IRX9?M=83DV0134UE |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/LOQ_15IRX9?M=83DV0134UE |
| Warranty | International |
Lenovo LOQ 15 13th Gen Core i7 Gaming Laptop in Pakistan
Not all laptops offer you versatility, speed, and dynamic performance flow for gamers and creators, but the Lenovo LOQ 15 does. It makes you enjoy the finest gaming full of lifelike colors with its robust 13th Generation Core i7 processor and Nvidia GeForce RTX 4050 GPU.
No matter if you run multiple apps, titles, or do whatever it takes to be progressive or fun-loving, it caters to all your needs with ease and precision. It also features a mix of SSD storage, DDR5 memory, an IPS full HD display, an ergonomic design, a highly portable and durable build, and more. You're about to learn about the finest lineup of specs it offers in detail below.
13th Gen Core i7 Processor
This laptop is a serious booster for gamers, creators, and professionals, and the biggest pusher behind it is its 13th Generation Core i7 13650HX CPU. It is advanced, faster, and efficient with a 4.9 GHz speed, and a 24 MB cache boosts data access for even enhanced processing. The trio of 20 threads, 8 efficient cores, and 6 performance cores helps you enjoy flawless multitasking. It ensures neck-breaking speed and gets you skyrocketing lifts in speed and quality.
Nvidia GeForce RTX 4050 Graphics
The Lenovo LOQ 15 makes you step in for the ultimate gaming, editing, rendering, designing, and other creative jobs with its Nvidia GeForce RTX 4050 GPU. It is a dedicated unit with a discrete 6 GB DDR6 memory. It has a higher speed of 2370 MHz, allowing seamless AI tasking with its 194 AI TOPS. It sets the stage for high-level gaming and other graphics-intensive jobs to the fullest.
15.6-Inch Full HD IPS Display
This incredible computing machine offers an extraordinary 15.6-inch full HD display. It carries advanced details such as IPS technology to take care of color accuracy, a 144Hz refresh rate to boost frame motion, and an anti-glare coating to tackle eyestrain issues. Moreover, for achieving maximum clarity, vividness, and vibrancy, it submits 1920x1080 pixels.
Advanced 12 GB DDR5 Memory
Has an advanced 12 GB DDR5 memory, and it goes well with multitasking requirements and contemporary gaming titles. It runs at 4800 MT/s, gets expansion options up to 32 GB. You can rely on it for extreme responsiveness, improved load time, and reduced latencies.
Massive 512 GB SSD Storage
This machine has spacious, strong, and secure storage with its 512 GB SSD. It provides a higher transfer rate, carries PCIe NVMe technology, and ensures higher performance flow with faster and efficient processing.
HD Webcam and Multiple Connectivity Solutions
Features a cute-looking HD webcam. It carries an E-shutter to protect it when not in use and when someone tries to sneak in on your privacy. Moreover, it offers dual modes, including wireless and ports for connectivity. You get Wi-Fi, Bluetooth, 3 USB-A, 1 USB-C, an HDMI, a DisplayPort, etc.
Powerful Battery and Quick Charge
The battery it carries is exceptionally powerful and lasting. It boosts your confidence in the machine while working and playing outdoors. Moreover, the quick recharge also adds to its credibility.
Highly Powerful, Portable, and Durable Design
Comes with a highly ergonomic design that carries unbeatable durability and portability. It carries only 2.38 kg of aluminum build, and the cutting edges make it even more solid and powerful.
Other Specs
Also offers a numeric keyboard, a backlit keyboard, an international warranty, the DOS operating system, and the grey finish with an utmost professional and dominant outlook.
Buy Lenovo LOQ 15 in Pakistan
Lenovo LOQ 15 Raptor Lake 13th Generation Core i7 13650HX Processor 6-GB NVIDIA GeForce RTX4050 GDDR6 Graphics 15.6-inch Full HD 1080p IPS 300nits AG 144Hz G-Sync Display Luna Grey Color Brand New Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 289,999. Paklap brings you COD convenience in Lahore, Karachi, and Islamabad for stress-free shopping.