Lenovo Legion 5 - Raptor Lake - 14th Gen Core i7 14650HX 16-Core Processor 16-GB 1-TB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 GDDR6 GC 16" WQXGA 1600p IPS 240Hz G-Sync Display Nahimic Audio 4-Zone RGB BKB (Luna Grey, Lenovo Direct Local Warranty, NEW)
- 14th Gen Core i7-14650HX Processor
- 16GB SO-DIMM DDR5-5600 RAM
- 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe®
- NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 8GB GDDR6
- 16" WQXGA (2560x1600) IPS 500nits Anti-glare Display

| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Generation | 14th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i7-14650HX, 16-Core (8P + 8E) / 24Threads |
| Processor Speed | P-core 2.2 / 5.2GHz, E-core 1.6 / 3.7GHz, 30MB |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600, Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable, Up to 64GB DDR5-5600 |
| Hard drive size | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 8GB GDDR6, Boost Clock 2370MHz, TGP 140W, 233 AI TOPS |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel® HM770 Chipset |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" WQXGA (2560x1600) IPS 500nits Anti-glare, 100% sRGB, 240Hz, DisplayHDR™ 400, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light |
| Screen surface | 16" WQXGA (2560x1600) IPS 500nits Anti-glare, 100% sRGB, 240Hz, DisplayHDR™ 400, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light |
| Screen resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.36 kg (5.2 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | 4-Zone RGB Backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT5.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo® PD 140W and DisplayPort™ 1.4 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with DisplayPort™ 1.4 |
| HDMI | 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz |
| Camera | FHD 1080p with E-shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://psref.lenovo.com/Detail/Legion_5_16IRX9?M=83DG00JHPS |
| Product page | https://psref.lenovo.com/Detail/Legion_5_16IRX9?M=83DG00JHPS |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Lenovo Legion 5 Core i7 14th Gen Laptop in Pakistan
A laptop not only computes but becomes your personal and professional companion that makes you enjoy and achieve in all aspects. The Lenovo Legion 5 14th Gen in black finish is a remarkable laptop that gets an extraordinary lineup of internals, aesthetics, and performance flow. It is indeed a luxurious machine with its unbeatable processing capabilities, premium display, lasting battery, massive storage and memory, and more.
Intel Core i7 Processor
The Legion 5 2025 is a powerful machine with the ultimate support of the 14th Generation Intel Core i7 14650HX CPU. It carries advanced settings, multiple cores and threads, a 30 MB cache, and a boosted 5.2 GHz speed. It creates flawless compatibility between all components to ensure improved load time, seamless app launching, and flawless operations.
Nvidia GeForce RTX 4060 Graphics
You'll find this machine an amazing help for high-end jobs that require intense graphical support. It offers the Nvidia GeForce RTX 4060 GPU that performs beyond boundaries. Offering 8 GB GDDR6 memory. It also offers 233 AI TOPS for real-time ray tracing and 2370 MHz for seamless transitions.
16-Inch WQXGA IPS Display
It is an impressive device with its 16-inch screen having WQXGA technology and 2560x1600 resolution for enjoying beyond HD+ viewing experience. The IPS technology is a plus for attaining the perfect blend of colors, and anti-glare combined with the low blue light ensures eye safety. It also features 500 nits for extraordinary brightness
Extraordinary Memory and Storage
For those who need faster memory and massive storage space, the Lenovo Legion 5 - 14th Gen Core i7 gets them all. It features 16 GB DDR5 memory for faster and effortless multitasking and for assisting processing jobs. Moreover, the 1 TB SSD allows huge datasets for storage and contributes to the performance delivery significantly.
Powerful Design and Lasting Battery Backup
The design of this machine is super powerful, useful, and durable. It has a lightweight build of 2.36 kg only, aluminum material to ensure durability. Moreover, the lasting battery keeps the machine running for long hours. It ensures your work and play continue to grow, and you enjoy maximum productivity with this phenomenal machine.
Other Specs
It also features a backlit keyboard, a numeric keyboard, multiple ports, Bluetooth, Wi-Fi, a full HD webcam with E-shutter, and 1-year local warranty.
Buy Lenovo Legion 5 in Pakistan
Lenovo Legion 5 14th Generation Core i7 14650HX 16-Core Processor Gaming Laptop 2025 with 8GB Nvidia RTX 4060 GPU Latest Price in Pakistan is Rs. 505,000. Paklap offers nationwide delivery services in Pakistan.