HP ProBook 450 G8 - Tiger Lake - 11th Gen Core i5 1135G7 Processor 8-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 15.6" Full HD 1080p Display Backlit KB W10 Pro (Pike Silver, Used)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i5-1135G7 Tiger Lake (12 MB L3 Cache) |
| Processor Speed | 2.8 Ghz Turbo Boost Up to 4.7 GHz (4 Cores - 8 Threads) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | (2) DDR4-PC4 SODIMMS Supports dual-channel memory System runs at 3200 MT/s Both slots are customer accessible/upgradable (DDR4-3200) |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® Iris® Xe Graphics Functions |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 39.62 cm (15.6 in) diagonal FHD UWVA eDP anti-glare, narrow bezel bent, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 39.62 cm (15.6 in) diagonal FHD UWVA eDP anti-glare, narrow bezel bent, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 1.74 kg (3.84 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | Realtek 10/100/1000 GbE NIC |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek 10/100/1000 GbE NIC |
| Condition | Used |
| USB | (1) USB 3.1 Gen 2 Type-C port (Power delivery, DisplayPort 1.4) (3) USB 3.1 Gen 1 Type-A ports (1 Charging, 1 Powered port) |
| HDMI | (1) HDMI 1.4b (cable sold separately) |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://support.hp.com/hk-en/document/c06934848 |
| Product page | https://support.hp.com/hk-en/document/c06934848 |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
HP ProBook 450 G8 11th Gen Core i5 Used Laptop in Pakistan
Here comes a reliable and durable computing machine for handling day-to-day tasks to rare, intense jobs effortlessly, the HP ProBook 450 G8. A second-hand laptop, but lush with its sharp aesthetics and internals. Moreover, the affordable price range even makes it a better option for beginners to intermediates.
Furthermore, it houses an 11th-generation Core i5 processor, indeed a great support. Also features an unbeatable blend of 8 GB DDR4 RAM and 256 GB SSD, both with expansion facilities. The mix of Intel Iris Xe integrated graphics, a 15.6-inch full HD display, and a durable battery is irresistible.
11th Gen Intel Core i5 Processor
If you genuinely want to give a significant push to your slow-paced processing, the 11th Generation Core i5-1135G7 CPU is for you. It carries Tiger Lake architecture, a 12 MB cache, and a 4.7 GHz speed. The mix of 4 cores and 8 threads boosts efficiency and multitasking to the fullest. It certainly ensures flawless compatibility, increased data access, and flawless operations to achieve maximum productivity.
Intel Iris Xe Integrated Graphics
The ProBook 450 G8 is all set to accommodate multiple displays, and FHD video support, and that too without compromising quality and flow. It ensures flawless transitions while running demanding apps and tasks that require intense graphical details. You're good to rely on it for an enhanced work and play experience.
Robust 8 GB DDR4 Memory
This used laptop has a robust 8 GB DDR4 memory. It is faster, more efficient, and upgradable up to 32 GB for a minimal cost from Paklap. It runs at a faster speed of 3200 MT/s. You enjoy hassle-free data access, flawless responsiveness, the lowest latency, and improved load time.
Spacious 256 GB SSD
The HP ProBook 450 G8 features a spacious and sturdy 256 GB SSD storage. It stores data securely and gets a faster transfer rate with its advanced PCIe NVMe technology. You can even grab an extended storage facility up to 2 TB for a nominal cost. No matter if you're a busy professional, a gamer, or a creator, it has a huge storage room for all types of data.
39.62 cm (15.6-inch) Full HD Display
This machine has a full HD screen of 15.6 inches, and it carries a narrow bezel bent to ensure even, comfortable, and wider viewing angles. The 250 nits push brightness higher, and 1920 x 1080 pixels ensure the utmost boost for clarity and vividness of the vision.
Comprehensive Connectivity and Power Backup
It offers a comprehensive design with numerous connectivity modes such as DisplayPort, power port, and HDMI. Also provides wireless solutions, including Wi-Fi and Bluetooth. Moreover, the power backup is commendable because of its lasting. It ensures non-stop work and plays indoors and outdoors to improve productivity to the maximum.
Durable, Portable, and Affordable Design
The HP ProBook 450 G8 offers a durable and portable body of aluminum material that doesn't go beyond 1.74 kg, indeed an undeniable support for portable usage. Moreover, it is highly affordable because of its used condition; however, it doesn't seem to be.
Other Specs
Also features a 720p HD webcam, a 7-day checking warranty, Windows 10 Pro OS, a backlit keyboard, and a numeric keyboard with a silver finish on top to boost its universal beauty.
Buy HP ProBook 450 G8 in Pakistan
Second-Hand HP ProBook 450 G8 11th Generation Core i5 1135G7 Processor 15.6-inch Full HD 1080p Display Pike Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 89,999. Enjoy the ease of Cash on Delivery in Lahore, Karachi, and Islamabad when you shop with Paklap.