HP Laser 108W Monochrome Wi‑Fi & USB Printer (White)

| Warranty | 1 Year Shop Warranty |
|---|---|
| Brand | Hp |
| Series | Laserjet |
| Memory | 64 MB |
| Paper Input | 150‑sheet input tray |
| Paper Output | 100‑sheet output |
| Paper Types | Plain, Thick, Thin, Cotton, Recycled, Label, Cardstock, Envelope |
| Dimension | 331 × 215 × 178 mm |
| Printer Weight | 4.16 kg |
| Power | 220‑240 V AC, ~50/60 Hz, ~320 W (printing) |
| Cartridge | HP 106A Black (~1,000 pages yield) |
| Duplex Print | No |
| Print Resolution | Up to 1,200 x 1,200 dpi |
| Copy Feature | No |
| Scan Feature | No |
| Ports | USB 2.0, Wi‑Fi 802.11b/g/n |
| Wireless | Yes |
| Warranty | 1 Year Shop Warranty |
HP Laser 108W Monochrome Wi‑Fi & USB Printer
The HP Laser 108W Monochrome Wi-Fi & USB printer is one of the most amazing devices that can deliver great results for any type of printing needs. It can produce quality black and white images at a steady rate. It ensures wireless connected printing for daily personal or professional needs with easy-to-use functions.
Design
It has a sleek and minimalistic design. It is also lightweight and small, so it can be placed practically anywhere without taking up a lot of space. The control panel is simple and user-friendly. The front-loading paper tray can accommodate 150 sheets at a time, making the device easier to use. Furthermore, the stylish design of this printing device makes it more appealing.
Performance
It delivers an excellent performance with an amazing print speed of 20 pages per minute, helping you enhance productivity. It supports up to 1200 x 1200 dpi, which means that every page will appear sharp, crisp, and professional. This machine is a reliable option when it comes to educational reports, documents, and important office paperwork.
Features
With hassle-free wireless connectivity, it is as convenient as it can possibly get. The users can print directly by connecting it wirelessly through Wi-Fi on laptops, smartphones, or tablets. The HP Smart App also allows USB and mobile printing, ensuring a more flexible usage. Moreover, it is energy-efficient, economical, and it incorporates HP trusted toner technology, which allows it to perform consistently with minimum maintenance requirements.
Buy the HP Laser 108W Monochrome Printer in Pakistan
All in all, it is a good investment, especially if you are planning to invest in a low-cost and high-quality unit. You will get an authentic warranty and good customer support for products at the most affordable price in Paklap.
HP Laser 108W Monochrome Wi‑Fi & USB Printer Latest Price in Pakistan is Rs. 38,900. Paklap Offers Cash-On-Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.