HP Envy x360 14 FA0035au - AMD Ryzen 7 8840HS 8-Core Processor 16-GB 512-GB SSD AMD Radeon Graphics 14" 2.8K BrightView OLED 120Hz UWVA BV MicroEdge Touchscreen Convertible Display PolyStudio Audio Backlit KB W11 (Meteor Silver, Open Box)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 8840HS Processor (L2 Cache 8 MB L3 Cache 16 MB) |
| Processor Speed | 3.3 GHz Up to 5.1 GHz (8-Core - 16 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB onboard (LPDDR5-6400MHz) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | AMD Radeon 780M Graphics (integrated into the processor) |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | AMD Radeon Graphics |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" diagonal, 2.8K (2880 x 1800), OLED,multitouch-enabled, UWVA, BrightView, Low Blue Light, HDR 500 nits |
| Screen surface | 14" diagonal, 2.8K (2880 x 1800), OLED, multitouch-enabled, UWVA, BrightView, Low Blue Light, HDR 500 nits |
| Screen resolution | 2880x1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.08 lb |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit keyboard (Japanese layout) |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate, 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Pow |
| HDMI | 1) HDMI 2.1 |
| Camera | 5MP IR camera (approximately 5 million pixels) |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 1 Month |
HP Envy X360 14 FA0035au AMD Ryzen 7 Laptop in Pakistan
If you're looking for a dynamic machine that serves you as a laptop and a tablet, the HP Envy x360 14 FA0035au is for you. It carries advanced processing capabilities including a Ryzen 7 CPU and Radeon 780M graphics. Likewise, it has an exceptional blend of other major and minor details that makes a laptop dependable and useful. Let's find out more about how it relates to your diversified needs and desires.
AMD Ryzen 7 8840HS Processor
The HP Envy FA0035au has become an extraordinary attraction for hardcore users because of its advanced processing unit. It offers a Ryzen 7 8840 HS processor, carrying 16 MB cache, 8 cores, and 16 threads to ensure the ultimate efficiency and performance. The base frequency of 3.3 GHz touches up to 5.1 GHz, which ensures speedy outcomes without compromising quality and precision.
AMD Radeon 780M Graphics
The graphical support of this machine is commendable with its parallel processing capabilities to share the CPU's burden. It ensures lag-free visuals without compromising on flawless motion. For those who run multiple demanding apps simultaneously, it is no less than a blessing for them.
16 GB DDR5 Memory
The memory backup is unbeatable. It features an all-time faster and more reliable 16 GB DDR5 RAM. It carries a robust mechanism with an enhanced speed of 6400 MHz. Certainly, gets you the finest tuning for a seamless multitasking experience and supremely enhanced responsiveness.
512 GB Solid State Drive
Provides massive storage in the form of a 512 GB SSD. It stores all your apps, software, documents, media, and other data and maintains the speed of the processing. Not only stores but saves power and runs like a true partner that contributes silently.
Display and Design
Features a 14-inch diagonal OLED screen that supports 2.8K resolution with 2880 x 1800 pixels. It is a multitouch screen with low blue light and BrightView. Also offers 500 nits to ensure improved visibility to using the machine in daylight. Moreover, it features a convertible design that gets diverse usage like a tent, tablet, stand, and laptop.
Lasting Battery with Quick Charge Facility
Has a powerful battery that takes 30 minutes for 50% recharge and gets hours of runtime with a full one. It boosts the confidence of users on the go significantly.
Other Specs
Also gets you a backlit keyboard, a 5MP IR camera, a 1-month warranty backup, multiple ports, Bluetooth, Wi-Fi, a lightweight body of 3.08lb, and all this in a silver finish.
Buy HP Envy X360 14 FA0035au in Pakistan
HP Envy x360 14 FA0035au AMD Ryzen 7 8840HS 8-Core Processor with Radeon Graphics 14-inch 2.8K BrightView OLED 120Hz UWVA BV MicroEdge Touchscreen Convertible Display Meteor Silver Color Latest Price in Pakistan is Rs. 205,000. Paklap makes sure your favorite gadgets reach you anywhere in Pakistan.