HP EliteBook x360 1040 G7 10th Gen Core i5 Used
Out of stock
HP EliteBook x360 1040 G7 Notebook - Comet Lake - 10th Gen Core i5 10310u Processor 16-GB 256-GB SSD Intel UHD Graphics 14" Full HD 1080p Touchscreen Convertible Display Backlit KB W11 Pro (Silver, Used)
Rs. 117,500.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i5-10310U (Comet Lake, 4 Cores / 8 Threads, 6MB Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Base, Up to 4.4 GHz Turbo Boost |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB LPDDR4-2933 MHz RAM (onboard) |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, anti-glare, 400 nits, 72% NTSC |
| Screen surface | 14" diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, anti-glare, 400 nits, 72% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting at 1.32 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.2 wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6 AX201 (2x2) |
| Condition | Used |
| USB | (2) USB Type-C ports (Thunderbolt, supports Power Deliver 3.0, DisplayPort 1.2) (2) USB 3.1 Gen 1 ports (5 Gbps signaling rate) |
| HDMI | (1) HDMI 1.4b |
| Camera | 720p HD/IR camera with integrated privacy shutter |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
HP EliteBook x360 1040 G7 Notebook Comet Lake 10th Generation Core i5 10310u Processor Intel UHD Graphics 14-inch Full HD 1080p Touchscreen Convertible Display Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 117,500. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.
Write Your Own Review