HP EliteBook 840 G7 - Comet Lake - 10th Gen Core i5 10310u Processor 8-GB 256-GB SSD Intel UHD Graphics 14" Full HD 1080p IPS Touchscreen 60Hz AG Display B&O Play Backlit KB W11 Pro (Silver, Used)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i5-10310u QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Turbo Boost 4.4 GHz (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 2 slots DDR4, Max 64GB |
| Hard drive size | 256 GB PCIe NVMe Value SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe NVMe Value SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Integrated with processor |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" diagonal FHD, Touch IPS, anti-glare, WLED-backlit Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 14" diagonal FHD, Touch IPS, anti-glare, WLED-backlit Display |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 1.34 kg (2.95 lb) |
| Fingerprint Reader | - |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) |
| Condition | Used |
| USB | (2) USB 3.1 Type-C port with Thunderbolt support (2) USB 3.1 Gen 1 port (1 charging) |
| HDMI | (1) HDMI 1.4 (cable sold separately) |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
HP EliteBook 840 G7 10th Gen Core i5 Used Laptop in Pakistan
If you're looking for a reliable processing machine on a low budget, the HP EliteBook 840 G7 is perfect for you. It features the 10th Gen Core i5 processor and UHD integrated graphics for all-around solutions and visual excellence. This 14-inch used laptop offers smooth daily operations for both casual and professional uses. Its full HD touch display, backlit keyboard, 8 GB DDR4 RAM, and 256 GB SSD storage are worth experiencing.
Processor
This second-hand laptop delivers flawless mid-range performance thanks to its 10th-generation Core i5 10310U processor. The base speed of 1.7 GHz increases to 4.4 GHz, enabling seamless performance for mid- to high-end applications. It ensures smooth multitasking as it carries a mix of 4 cores and 8 threads. The 6 MB cache enables rapid data access, an inevitable push toward improved load times, and flawless compatibility.
Graphics
The EliteBook 840 G7 features standardized visuals without compromising quality or efficiency, thanks to its Intel UHD integrated graphics. It allows enjoying light gaming, multimedia, 4K videos, multiple displays, and smooth visual transitions. Plus, it keeps things energy-optimized to achieve optimal runtime.
Display
This second laptop offers a lag-free, vibrant viewing experience with its 14-inch full HD touch display. The 1920x1080 resolution is brilliant, with the sharpness and clarity you need for daily operations. It delivers the utmost color accuracy with IPS technology and reduces glare during longer sessions with an anti-glare coating.
Memory
It submits higher memory performance for smooth multitasking with its 8 GB DDR4 RAM. Also, it is quite energy-efficient, faster than previous models, and allows expansion up to 16 GB.
Storage
This affordable notebook comes with a reliable, speedy 256 GB SSD. It stores and secures data and boosts performance by enabling faster data transfer.
Backlit Keyboard
The backlit keyboard carries a lighting system under the keys to illuminate them. It is super helpful for typing in low light, with ease and accuracy.
Body and Design
The HP EliteBook 840 G7 features a solid aluminum build. It weighs only 1.34 kg, making it easy to carry. The striking silver finish looks brilliant against its sleek, simple profile.
Other Specs
It also includes multiple physical ports for connectivity, Wi-Fi, Bluetooth, an HD camera, the Windows 11 Pro OS, and a 7-day check-in warranty.
Buy HP EliteBook 840 G7 Core i5 in Pakistan
HP EliteBook 840 G7 Comet Lake 10th Gen Core i5 10310u Processor Intel UHD Graphics 14-inch Full HD 1080p IPS Touchscreen 60Hz AG Display Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 80,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.