HP EliteBook 840 G3 6th Gen ci7 Touch Used
In stock
HP EliteBook 840 G3 - Sky Lake - 6th Gen Core i7 6600u Processor 8-GB 256-GB SSD Intel HD 520 Graphics 14" Full HD 1080p 60Hz Touchscreen Display Backlit KB W11 Pro (Used)
Rs. 52,000.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 6th Generation |
| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6600U Dual-Core Processor (2 Cores – 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.6 GHz Turbo Boost up to 3.4 GHz (4 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® HD Graphics 520 Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" FHD (1920 x 1080) SVA Slim LED-Backlit Touchscreen Display |
| Screen surface | 14" FHD (1920 x 1080) SVA Slim LED-Backlit Touchscreen Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.48 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 4.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ax |
| Condition | Used |
| USB | (1) USB 3.1 Gen 1 charging (1) USB 3.1 Gen 1 (1) USB Basic Type-C |
| HDMI | (1) DisplayPort (1) VGA |
| Camera | 720p HD webcam |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |