HP EliteBook 840 G10 Core i7 1355U OB
Out of stock
HP EliteBook 840 G10 - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 1355U Processor 16-GB 512-GB SSD Intel UHD GC 14" Full HD 1080P IPS 250nits AG Display B&O Play Backlit KB W11 Pro (Silver, Open Box)
Rs. 164,999.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Intel Core i7 1355U Processor (10 Cores / 12 Threads, 12MB Cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz up to 5.0 GHz |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR5 |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting at 1.36 kg(3.01 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2 |
| Condition | Open Box |
| USB | (2) Thunderbolt 4 with USB4 Type-C ports; 40 Gbps signaling rate (USB Power Delivery and DisplayPort 1.4) (2) SuperSpeed USB 3.2 Gen 1.0 Type-A ports; 5 Gbps signaling rate (one charging port) |
| HDMI | (1) HDMI 2.1 port (cable sold separately) |
| Camera | 5MP IR camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | https://support.hp.com/us-en/document/ish_7775077-7775121-16 |
| Product page | https://support.hp.com/us-en/document/ish_7775077-7775121-16 |
| Warranty | 1 Month |