HP EliteBook 830 G7 10th Gen Core i5 10310U Used
Out of stock
HP EliteBook 830 G7 - Comet Lake - 10th Gen Core i5 10310U Processor 8-GB 240-GB SSD Intel UHD Graphics 13.3" Full HD 1080p 60Hz Display B&O Play Backlit KB W11 Pro (Silver, Used)
Rs. 64,900.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Intel® Core™ i5-10310U Quad-Core Processor (4 Cores / 8 Threads, 6MB Cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Base / 4.4 GHz Turbo Boost |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 240 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 240 GB SSD |
| Type of harddrive | 240 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 33.8 cm (13.3 in) diagonal FHD IPS eDP anti-glare WLED-backlit bent |
| Screen surface | 33.8 cm (13.3 in) diagonal FHD IPS eDP anti-glare WLED-backlit bent |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.35 kg (2.98 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | (2) USB 3.1 Type-C port with Thunderbolt support (2) USB 3.1 Gen 1 port (1 charging) |
| HDMI | (1) HDMI 1.4 |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |