HP Elitebook 660 G11 - Intel Core Ultra 5 125U 12-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Integrated GC 16" WUXGA 1200p IPS AG 300nits Display PolyStudio Audio Backlit KB FP Reader (Silver, Bag Included, HP Direct Local Warranty, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 5 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 5 125U Processor (12 Cores / 14 Threads, 12MB Intel® Smart Cache, Intel® AI Boost NPU up to 11 TOPS) |
| Processor Speed | Base Clock 1.3 GHz, Max Turbo up to 4.3 GHz |
| Installed RAM | 8GB |
| Type of memory | 8 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 8 GB) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, narrow bezel, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 16" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, narrow bezel, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.74 kg |
| Fingerprint Reader | Fingerprint sensor |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard with numeric keypad |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ-45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 5 MP IR camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.hp.com/bd-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2102467378 |
| Product page | https://www.hp.com/bd-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2102467378 |
| Warranty | 1 Year Warranty |
HP EliteBook 660 G11 Core Ultra 5 Laptop in Pakistan
Here comes a laptop as elegant as you can think, carrying an unbeatable blend of powerful internals and attractive aesthetics. We're talking about the latest HP flagship machine, the Elitebook 660 G11.
It is a complete backup for varying fun-loving tasks to intense jobs. Featuring Core Ultra 5 processor and Intel integrated graphics for attaining 100% flawless processing solutions. To find other top-notch and all-around healing supports, let's jump down.
Intel Core Ultra 5 Processor
The HP Elitebook 660 G11 is a powerful machine, brilliant with the requirements of hardcore users, mainly because of its Core Ultra 5 125U processor. It carries a 4.3 GHz speed for handling numerous tasks with ease.
Moreover, it furnishes 12 cores and 14 threads to ensure lag-free multitasking with enhanced performance and efficiency. The 12 MB cache significantly pushes data access in a faster and more efficient manner.
Intel Integrated Graphics
This laptop is brilliant with its rich graphical details, offering Intel-integrated graphics with no dedicated but shared memory. It makes you enjoy basic rendering, designing, editing, 3D modeling, and other high-end graphical jobs flawlessly. The speed of the machine doesn't go down, and you get 100% lag-free work and play sessions to enjoy.
16-Inch WUXGA IPS Display
This electronic device has a brilliant 16-inch diagonal screen. It carries WUXGA technology and 1920 x 1200 pixels to ensure next-level clarity and detailing. The IPS technology enhances colors, the narrow bezel ensures wide viewing angles for even better vision, and the anti-glare coating deals with harmful reflection to avoid eye strain. Moreover, 300 nits improve visibility to enhance usability in daylight.
Robust 8 GB DDR5 Memory
The Elitebook 660 G11 has an outstanding 8 GB DDR5 RAM that works up to 5600 MT/s. It deals with latency to ensure a flawless multitasking experience. You're good at enjoying demanding apps, seamless app launching, and switching between apps.
Sturdy 512 GB SSD Storage
This machine features a 512 GB Solid State Drive that operates quietly and saves energy. It stores data with ultimate security by not having a moving part. The PCIe NVMe technology ensures a flawless transfer rate for even better processing outcomes
Lasting Power Support
The battery life lasts long enough to give 1+ hours of run time. It boosts the confidence of users by eliminating frequent recharge needs.
Practical and Alluring Design
Has a practical design with the utmost sleek profile, durable aluminum material, and a lightweight body of 1.74 kg. It looks stunningly alluring and appealing.
Other Specs
Also features a fingerprint sensor, a premium backlit keyboard with a numeric keypad, Wi-Fi, Bluetooth, USB connectivity ports, a DOS operating system, a silver finish, and a 5 MP IR camera.
Buy HP EliteBook 660 G11 in Pakistan
HP Elitebook 660 G11 Intel Core Ultra 5 125U 12-Core Processor Intel Integrated Graphics 16-inch WUXGA 1200p IPS AG 300nits Display Silver Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 287,999. Paklap ensures timely and secure delivery to every part of the country.