HP Elitebook 640 G11 - Intel Core Ultra 5 125U 12-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Integrated GC 14" WUXGA 1200p IPS AG 300nits Display PolyStudio Audio Backlit KB FP Reader (Silver, Bag Included HP Direct Local Warranty, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 5 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 5 125U |
| Processor Speed | up to 4.3 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads |
| Installed RAM | 8GB |
| Type of memory | 8 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 8 GB) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, narrow bezel, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, narrow bezel, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.4 kg |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ-45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power) |
| HDMI | 1 HDMI 2.1; 1 stereo |
| Camera | 5 MP IR camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://support.hp.com/bg-en/document/ish_10387841-10388131-16 |
| Product page | https://support.hp.com/bg-en/document/ish_10387841-10388131-16 |
| Warranty | 1 Year Warranty |
HP EliteBook 640 G11 Core Ultra 5 Laptop in Pakistan
If you're looking for an all-around computing machine that can cater to all your personal, professional, and creative work, the HP EliteBook 640 G11 has a proven dominance in doing so. It works up to your expectations for seamless processing with its advanced Core Ultra 5 CPU and Intel integrated graphics. Its aesthetics are alluring, the design is practical, and the internals are useful. The 14-inch IPS display, 8 GB DDR5 faster memory, 512 GB Solid State Drive, 5 MP IR camera, backlit keyboard, fingerprint reader, etc., all contribute to comprehensive and productive computing usage.
Intel Core Ultra 5 125U Processor
The HP Elitebook 640 G11 has the powerful Core Ultra 5 125U processor, and it deals with complex tasks and demanding apps seamlessly. It carries a speed up to 4.3 GHz to enhance the operations flow, and the 12 MB cache is a significant support to gain maximum data access. Moreover, it creates the finest equation between performance and efficiency for a perfect multitasking experience with its 12 cores and 14 threads.
Intel Integrated Graphics
This laptop features incredibly sophisticated yet powerful Intel integrated graphics for handling graphics-intensive jobs. It ensures higher visual support for jobs like gaming, editing, rendering, designing, etc. You're good to rely on it for enjoying external displays, FHD videos, and all other details that a top-notch graphical capability offers.
14-Inch WUXGA IPS Display
Features a 14-inch diagonal screen, and it carries WUXGA to ensure a full HD+ display. The mix of a narrow bezel with IPS technology gets the finest vision with no compromise on wide viewing angles, colors, and shades. Moreover, the 1920 x 1200 pixels boost vividness and vibrancy, 300 nits push the visibility higher, and anti-glare coating deals with disturbing reflection for a safe and comfortable viewing experience.
Memory and Storage
This machine offers a handsome duo of 8GB DDR5 memory and 512 GB SSD storage. Both are the finest ingredients to ensure a tasty buffet of improved data access, reduced latency, higher transfer rate, and flawless storage. The SSD performs its operations quietly and keeps the energy consumption low while the memory operates at 5600 MT/s, which is indeed helpful in a faster and lag-free multitasking experience.
5 MP IR Camera and Backlit Keyboard
This machine offers a 5 MP IR camera, which goes smoothly with your communication and interaction needs. It boosts productivity and fun. Moreover, the backlit keyboard helps type in low-light conditions, and you're good at carrying your blogging and writing work non-stop 24/7.
Dynamic Connectivity Solutions and Powerful Battery
This beautiful laptop has exceptionally dynamic connectivity with both physical and wireless options. It offers numerous ports for external displays, charging, audio jack, and HDMI, and in wireless, it has Bluetooth and Wi-Fi. Moreover, the battery life lasts for hours. Unlike other laptops, it doesn't drain too fast and has a faster charging facility.
Ergonomic Design with High Portability and Durability
Has an ergonomic design that matches your posture and usage style the most. Because of its sleek design, aluminum body for durability, and lightweight of 1.4 kg boosts portability to the fullest.
Other Specs
Also offers a finger reader, a 1 stereo, the DOS operating system, a 1-year warranty, and a silver finish.
Buy HP EliteBook 640 G11 in Pakistan
HP Elitebook 640 G11 Core Ultra 5 125U 12-Core Processor Intel Integrated Graphics 14-inch WUXGA 1200p IPS AG 300nits Display Silver Color Bag Included HP Direct Local Warranty Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 237,500. Get your products delivered with cash payment options in Karachi, Lahore, and Islamabad.