HP EliteBook 640 G10 13th Gen Core i7 1355U OB
In stock
HP EliteBook 640 G10 Notebook PC - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 1355U Processor 16-GB 512-GB SSD Intel UHD Graphics 14" Full HD 1080P IPS 400nits AG Display Backlit KB W11 Pro (Pike Silver, Open Box)
Rs. 157,500.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Generation Intel® Core™ i7-1355U (10 Cores / 12 Threads, 12MB Cache) |
| Processor Speed | Base Clock: 1.7 GHz, Max Turbo Boost: Up to 5.0 GHz |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4-3200 |
| Hard drive size | 512 GB PCIe NVMe Value M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe NVMe Value M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.0″ FHD (1920×1080) IPS, Anti-glare, 400 nits, 100% sRGB, Low Blue Light |
| Screen surface | 14.0″ FHD (1920×1080) IPS, Anti-glare, 400 nits, 100% sRGB, Low Blue Light (HP Eye Ease) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting at 1.41 kg(3.13 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English - Arabic |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless |
| LAN | Yes |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 power); |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 1 Month |