HP EliteBook 635 Aero G11 OB
Out of stock
HP EliteBook 635 Aero G11 - AMD Ryzen 5 8640U Processor 16-GB 512-GB SSD AMD Radeon Graphics 13.3" WUXGA 1200P IPS 400nits AG Display PolyStudio Audio Backlit KB W11 Pro (Meteor Silver, Open Box)
Rs. 140,000.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzenâ„¢ 5 8640U (6 Cores / 12 Threads, 16MB L3 Cache) |
| Processor Speed | Base Clock 3.5 GHz, Max Boost Clock Up to 4.9 GHz |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | AMD Radeonâ„¢ Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 400 nits, low power, 100% sRGB |
| Screen surface | 13.3" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 400 nits, low power, 100% sRGB |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Starting at 0.99 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Spill-resistant, soft grey, backlit keyboard |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | MediaTek Wi-Fi 6E RZ616 (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | (2) USB 3.2 Gen 2.0 Type-C ports; 10 Gbps signaling rate (USB Power Delivery and DisplayPort 1.4) (1) USB 3.2 Gen 2.0 Type-A port; 10 Gbps signaling rate (1) USB 3.2 Gen 1.0 Type-A port; 5 Gbps signaling rate |
| HDMI | (1) HDMI v2.1 |
| Camera | 5MP camera Camera shutter (privacy) |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | 1 Month |