HP EliteBook 1040 G9 Notebook - Alder Lake - 12th Gen Core i7 1265U Processor 12-GB 256-GB SSD Intel UHD Graphics 14" WUXGA 1200p 400nits HP SureView Integrated Privacy Display B&O Play Backlit KB W11 Pro (Silver, Used)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 12th Generation |
| Processor Type | 12th Generation Intel Core i7-1265u Processor (12 MB Cache) |
| Processor Speed | 1.8 Ghz Turbo Boost Up to 4.8 GHz (10 Cores - 12 Threads) |
| Installed RAM | 12 GB |
| Type of memory | DDR5-4800 SDRAM (1 x 12 GB) |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" diagonal, WUXGA, bent, Low Blue Light, antiglare, UWVA, eDP 1.3 with PSR, 400 nits, 100% sRGB (1920 x 1200) with HP Sure View Reflect integrated privacy screen, and Ambient Light Sensor and Ambient Color Sensor for 5MP and IR camera |
| Screen surface | 14" diagonal, WUXGA, bent, Low Blue Light, antiglare, UWVA, eDP 1.3 with PSR, 400 nits, 100% sRGB (1920 x 1200) with HP Sure View Reflect integrated privacy screen, and Ambient Light Sensor and Ambient Color Sensor for 5MP and IR camera |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.16 kg (2.56 lb) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel AX211 Wi-Fi 6E |
| Condition | Used |
| USB | (2) Thunderbolt 4 with USB4 Type-C ports; 40 Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) (2) USB 3.2 Gen 1 Type-A ports; 5 Gbps signaling rate (one charging port) |
| HDMI | HDMI 2.0 Support resolution up to 4K at 60 Hz |
| Camera | 5 MP and IR camera with HP Auto Frame |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6279322-6279369-16 |
| Product page | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6279322-6279369-16 |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
HP EliteBook 1040 G9 Notebook Core i7 Used Laptop in Pakistan
Presenting you with a premium business laptop at a low budget, the HP EliteBook 1040 G9. This used machine in silver color brings extraordinary power to processing solutions with its 12th Gen Core i7 processor. It gets exceptional visual details with a mix of Intel UHD integrated graphics and a 14-inch WUXGA display. Let's follow the words below.
Processor
This HP used business laptop ensures pushing your performance higher than your expectations with its 12th Generation Intel Core i7-1265u processor. Featuring a 12 MB cache and boosted speed of 4.8 GHz for next-gen data access and performance flow. The 10 cores with 12 threads bring the best performance during multitasking and create unmatched compatibility between components.
Graphics
The HP EliteBook 1040 G9 Notebook offers lag-free visuals while running business apps and creative tasks with its Intel UHD integrated graphics. It allows playing 4K videos, editing, rendering of images, and other graphics-intensive tasks seamlessly.
14-Inch Display
Gets you the finest 14-inch diagonal screen. It carries a WUXGA resolution of 1920x1200 pixels for unparalleled sharpness. It features ultra-wide viewing angles, 400 nits brightness, and 100% sRGB for a vibrant and lifelike viewing experience. The anti-glare coating saves eyes from strain. Plus, the HP Sure View Reflect integrated privacy screen avoids hacking and unauthorized access.
Memory
This business computing machine offers smooth performance during multitasking with its advanced 12 GB DDR5 RAM. It runs at 4800 MT/s, produces higher responsiveness, and gets ultimate performance flow.
Storage
Has a reliable 256 GB SSD storage, better than HDDs. It houses PCIe NVMe technology and ensures unbeatable safety as it carries no moving parts.
Touch ID and Backlit Keyboard
The Touch ID allows effortless unlocking without putting in a password. Time-saving and adds a luxurious vibe to your usage.
Also features a backlit keyboard. It gets extended visibility from under the keys for an accurate typing experience in the dark.
Lightweight, Sleek, and Modern Design
The HP EliteBook 1040 G9 Notebook has an uneatable aluminum chassis. It has a sleek and lightweight body of 1.16 kg. The silver finish adds simplicity and modernity as well.
Other Specs
A 5 MP and IR webcam with auto frame, the Windows 11 Pro OS, multiple USB ports, Bluetooth, Wi-Fi, HDMI, and a guaranteed 7-day checking warranty.
Buy HP EliteBook 1040 G9 Ci7 in Pakistan
HP EliteBook 1040 G9 Notebook Alder Lake 12th Generation Core i7 1265U Processor Intel UHD Graphics 14-inch WUXGA 1200p 400nits HP SureView Integrated Privacy Display Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 159,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Islamabad, Lahore & Karachi.