HP Dragonfly G4 13.5" Notebook PC - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 1355U Processor 16-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 13.5" WUXGA+ 1280p UWVA BV 400nits Display B&O Play Backlit KB FP Reader TPM (Slate Blue, Open Box)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 1355u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Boost up to 5.0 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB LPDDR5 RAM soldered |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® Iris® Xᵉ Graphics Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.5" diagonal BrightView WLED UWVA WUXGA+ (1920x1280), Low Blue Light, 400 nits |
| Screen surface | 13.5" diagonal BrightView WLED UWVA WUXGA+ (1920x1280), Low Blue Light, 400 nits |
| Screen resolution | 1920x1280 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Blue |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.2 lb |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery) |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 5MP, 88° field of view camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.hp.com/us-en/shop/pdp/hp-elite-dragonfly-notebook-pc-g4-customizable-6q249av-mb#techSpecs |
| Product page | https://www.hp.com/us-en/shop/pdp/hp-elite-dragonfly-notebook-pc-g4-customizable-6q249av-mb#techSpecs |
| Warranty | 1 Month |
HP Dragonfly G4 Core i7 Laptop in Pakistan
A laptop isn't for computing only but for style, fun, for personal and professional growth, and the HP Dragonfly G4 is the right choice to enjoy these perks. It is a supremely sophisticated machine, carrying beautiful aesthetics, a powerful 13th Gen Core i7 processor, Intel Iris Xe graphics, and a rare Slate blue finish. Furthermore, it delivers flawless performance flow with portability, durability, and lasting battery backup.
Core i7 1355u Processor
A powerful CPU makes your machine behave like a champion, and so does the 13th Generation Core i7 1355u CPU. It is a phenomenal processing unit with a base frequency of 1.7 GHz that boosts up to 5.0 GHz, good for seamless operations.
Moreover, multitaskers get 10 cores and 12 threads to get an ultimate experience with great performance and efficiency. The 12 MB cache memory supports data access enormously.
Intel Iris Xe Graphics
The HP Dragonfly G4 Notebook boosts your gaming, working sessions, and casual activities like never before with its extraordinary Intel Iris Xe graphics. It gives an immense push to the clarity, crispness, and flawlessness of visuals. Whether you run multiple demanding apps or you play mid-level gaming titles, it gets the ultimate smooth experience.
13.5-Inch WUXGA+ Touch Display
This laptop takes a clear lead over many other machines with its crystal clear display, the 13.5-inch diagonal touchscreen with BrightView and WLED technology. It also features WUXGA+ to ensure a higher quality viewing experience and 1920x1280 pixels for increased clarity. Moreover, it gives low blue light to avoid reflection and 400 nits for enhanced visibility.
Memory and Storage
This machine features advanced 16 GB DDR5 memory, faster, more reliable, and more efficient for handling multitasking without slowing down the machine and its operations. It gives an immense boost to productivity with increased responsiveness and enhanced load time. Moreover, the 256 GB SSD is a reliable storage facility. The PCIe NVMe technology gets a faster pace in operations, and keeps the process silent.
Powerful Battery Life and Rapid Charging
Features a powerful battery life and keeps the machine running for more than 1+ hours on one charge. The rapid charge facility is another plus to keep the downtime lowest.
Portable, Durable, and Affordable Design
This machine has high portability with a lightweight body of only 2.2 lb. The aluminum material makes it durable, and overall, it is an affordable pick for users.
Other Specs
Also features a backlit keyboard, a fingerprint reader, a 1-month warranty, a 5MP camera, Wi-Fi, Bluetooth, USB ports, and a slate blue finish.
Buy HP Dragonfly G4 in Pakistan
HP Dragonfly G4 Notebook PC Raptor Lake 13th Generation Core i7 1355U Processor 13.5-inch WUXGA+ 1280p UWVA BV 400nits Display Slate Blue Color Latest Price in Pakistan is Rs. 205,000. Experience reliable nationwide shipping with Paklap, reaching every region.