HP Dragonfly G4 13.5" Notebook PC - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1345U Processor 16-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 13.5" WUXGA+ 1280p UWVA BV 1000nits Touchscreen HP Sureview Privacy Display B&O Play Backlit KB FPR TPM (Slate Blue, Open Box)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 1345u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Boost up to 4.7 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB LPDDR5 RAM soldered |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® Iris® Xᵉ Graphics Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.5" diagonal BrightView WLED UWVA WUXGA+ (1920x1280), Low Blue Light, 1000 nits, Touchscreen, Sure View Reflect Privacy |
| Screen surface | 13.5" diagonal BrightView WLED UWVA WUXGA+ (1920x1280), Low Blue Light, 1000 nits, Touchscreen, Sure View Reflect Privacy |
| Screen resolution | 1920x1280 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Blue |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.2 lb |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Condition | Open Box |
| USB | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery) |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 5MP, 88° field of view camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.hp.com/us-en/shop/pdp/hp-elite-dragonfly-notebook-pc-g4-customizable-6q249av-mb#techSpecs |
| Product page | https://www.hp.com/us-en/shop/pdp/hp-elite-dragonfly-notebook-pc-g4-customizable-6q249av-mb#techSpecs |
| Warranty | 1 Month |
HP Dragonfly G4 Core i5 Laptop in Pakistan
If you're looking for a Notebook PC with high portability, lightweight build, top-notch internals, and affordability, the HP Dragonfly G4 is for you. It features a 13th Gen Core i5 CPU, Intel Iris Xe graphics, 16 GB DDR5 RAM, 256 GB SSD, a compact and stunning display, super lasting battery, and many other major and minor details.
Core i5 1345u Processor
The HP Dragonfly G4 Notebook gets the best out of your personal and professional tasks with its 13th Generation Core i5 1345u CPU. It carries a base frequency of 1.6 GHz that goes up to 4.7 GHz for faster and more reliable outcomes.
Also features 2 performance cores, 8 efficient cores, and 12 threads for creating an unbeatable equation between efficiency and performance. The 12 MB cache memory helps you get even better data access.
Intel Iris Xe Graphics
This laptop has the finest graphical support for demanding apps and graphics-intensive jobs. It offers Intel Iris Xe graphics that has improved speed and in-depth detailing to deal with high-resolution items. You enjoy real-time ray tracing for lifelike colors.
13.5-Inch WLED Touch Display
Offers an impressive 13.5-inch diagonal screen with BrightView and WLED to ensure a comfortable viewing experience. It features WUXGA+ technology that gets better than full HD results and 1920x1280 pixels help you enjoy next-level clarity and crispness.
Moreover, it offers 1000 nits for increased visibility, touch screen facility for improved control, and low blue light to avoid reflection.
16 GB DDR5 Memory
This machine has an enhanced 16 GB memory with an extraordinary DDR5 version, all-time faster and more efficient. It makes this Notebook perform optimally with increased load time, responsiveness, and data access.
256 GB SSD Storage
Has a great storage facility with its high-end 256 GB SSD. It works with PCIe NVMe technology to improve speed and transfer rate. Also gives a boost to power backup with its saving mode and keeps the play for focused work and play sessions.
Portable Design and Enduring Battery Life
The design of this device is irresistibly modern and highly portable. Its lightweight body weighs only 2.2 lb. Moreover, battery life is super smooth for hours on a single charge. It certainly provides you with an ultimate portable mobile computing machine for use indoors and outdoors.
Other Specs
It also offers a backlit keyboard for typing in the dark, a fingerprint reader for seamless unlocking, a 1-month warranty, Bluetooth 5.3, Wi-Fi, USB ports, and a 5MP camera.
Buy HP Dragonfly G4 in Pakistan
HP Dragonfly G4 13th Gen Core i5 1345U Processor 13.5-inch WUXGA+ 1280p UWVA BV 1000nits Touchscreen HP Sureview Privacy Display Slate Blue Color Latest Price in Pakistan is Rs. 171,999. Paklap offers swift and hassle-free delivery to all cities in Pakistan.