HP 15 FD0213tu - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 1355U Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 15.6" Full HD 1080p 250nits MicroEdge Display Backlit KB (Natural Silver, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 1355u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Boost up to 5.0 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® Iris® Xᵉ Graphics Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 62.5% sRGB |
| Screen surface | 39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 62.5% sRGB |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.59 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | MediaTek Wi-Fi 6E MT7902 (1x1) |
| Condition | New |
| USB | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 HDMI 1.4b |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | - |
| Product page | - |
| Warranty | International |
HP 15 FD0213tu Core i7 Laptop in Pakistan
HP offers another flagship product out of its economical and most reliable lineup, the HP 15 FD0213tu.
A laptop full of advanced components such as a 13th Gen Core i7 processor, Intel Iris Xe card, DDR4 memory, SSD storage, and a full HD display that makes your watch time worthwhile. The other details are more useful and entertaining, let's find them below.
Core i7 1355u Processor
The processing capability of this HP 15 laptop is unbeatable. It features a 13th-generation Core i7 1355U CPU based on Raptor Lake architecture. Good for gaining improved efficiency and performance.
Moreover, the mix of 2 performance cores, 8 efficient cores, and 12 threads helps in boosting the equation to the fullest. It submits a 5.0 GHz speed with 12 MB cache for the next level of data access.
Intel Iris Xe Graphics
This machine is good for enjoying creative work, screen time, media, editing, gaming, etc. It offers an amazing Intel Iris Xe card that provides extraordinary visual support. It keeps the sharpness and clarity maintained with no compromise on speed or flawlessness of motion. Moreover, it provides you with all the graphical support you need while running demanding apps and complex tasks.
15.6-Inch Full HD Display
The HP 15 FD0213tu features a 15.6-inch full HD display with extraordinary details, including 1920 x 1080 pixels to boost clarity and sharpness. Moreover, it features micro edges for the next-level viewing experience, an anti-glare coating to keep eye strain away, and 250 nits to boost visibility in daylight.
Robust 8 GB DDR4 Memory
This machine is indeed one of the finest with its robust 8 GB DDR4 RAM. It submits a higher speed of 3200 MHz, good for latency reduction, and improves multitasking. You get the best memory backup for enhanced responsiveness and improved load time.
512 GB SSD Storage
Features 512 GB PCIe NVMe SSD storage, good for storing data and utmost reliable with its speed and precision. It works silently, performs optimally, and saves energy. Allows you to enjoy seamless app launching and switching.
Appealing Design and Enduring Battery
The design of this HP 15 model is super appealing. It is slim, smart, and lightweight, with only 1.59 kg. It is not only portable but also ultra-durable, good for getting the best return for the money. Likewise, it also features an impressive battery backup that lets you travel hassle-free. Allows non-stop working and playing without worrying about frequent recharging.
Other Specs
Also features a numeric keyboard, HD webcam, a backlit keyboard, an international warranty, expansion for storage and memory, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, and a 9-month warranty for an extra cost from Paklap.
Buy HP 15 FD0213tu in Pakistan
HP 15 FD0213tu 13th Gen Core i7 1355U Processor Intel Iris Xe Graphics 15.6-inch Full HD 1080p 250nits MicroEdge Display Natural Silver Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 174,800. Get your tech essentials delivered effortlessly across Pakistan with Paklap.