HP 15 FD0154WM - Intel Core Ultra 5 125H Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 15.6" Full HD 1080P IPS Micro-Edge BrightView 250nits Touchscreen Display W11 (Natural Silver, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 5 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 5 125H Processor (14 Cores / 18 Threads, 18MB L3 Cache) |
| Processor Speed | Base Clock: 3.6 GHz Up to 4.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR5-5600 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 15.6" FHD IPS Touch Display 1920 × 1080, Micro-Edge, BrightView, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Screen surface | 15.6" FHD IPS Touch Display 1920 × 1080, Micro-Edge, BrightView, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting at 5.05 lb (2.29 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (US) |
| Bluetooth | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 1x USB Type-C Port (5 Gbps, data transfer only, no charging or display support) 2x USB Type-A Ports (5 Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 1.4b Port |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |
HP 15 FD0154WM Core Ultra 5 Laptop in Pakistan
We're talking about a daily-use laptop that delivers all-around performance for both casual and professional use, the HP 15 FD0154WM. The Natural Silver finish brings style, and the Core Ultra 5 processor with Iris Xe integrated graphics ensures next-gen processing solutions. The full HD display is combined with 8 GB DDR5 RAM, 512 GB SSD storage, an HD camera, and an efficient battery backup. Let's learn in detail below.
Processor
This daily-use laptop furnishes higher performance with the utmost efficiency with its Intel Core Ultra 5 processor 125H. It delivers next-gen multitasking with 12 cores and 14 threads. It ensures flawless compatibility to avoid longer load times and slowdown of the machine. The 12 MB cache gets quick data access, a big plus for smooth transitions. The max speed of 4.3 GHz handles heavy loads and lets you enjoy heavy-loaded apps seamlessly.
Graphics
The HP 15 FD0154WM features clear and vibrant visuals, full of colors and effects, with its Intel Iris Xe integrated graphics. It ensures better results compared to UHD graphics. Plus, it consumes less energy, uses shared memory, and pushes your entertainment and productivity higher with desired visual excellence.
Memory
This affordable computing machine furnishes improved load times and reduced latency with its ultra-fast 8 GB DDR5 RAM. It provides max memory speed as it runs at 5600 MT/s, and ensures a skyrocketing multitasking experience.
Storage
For all your data, the 512 GB SSD is the ultimate storage facility. It also furnishes a higher data transfer rate with PCI NVMe technology and uses no moving parts to avoid loss of data.
Display
It features an exceptionally crystal clear 15.6-inch full HD display. This IPS display brings wide viewing angles and color precision. The 1080p clarity and micro-edge ensure improved watch time. The 300 nits brightness gets improved visibility, and its touch facility enhances user experience significantly.
HD Camera
Has a 720p HD webcam to improve your online meetings and video calls. It also carries dual microphones and ensures noise reduction.
Body and Design
The HP FD0154WM has a highly sleek design with premium-quality plastic material. The natural silver finish brings extraordinary sturdiness to its slim body.
Other Specs
A powerful battery backup with a fast charge, HDMI, Bluetooth, Wi-Fi, multiple connectivity ports, the Windows 11 Home operating system, a non-backlit keyboard with a numeric keypad, and an international warranty.
Buy HP 15 FD0154WM Ultra 5 in Pakistan
HP 15 FD0154WM Intel Core Ultra 5 125U Processor Intel Iris Xe Graphics 15.6-inch Full HD 1080P IPS Micro-Edge BrightView 250nits Touchscreen Display Natural Silver Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 172,500. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.