HP 15 FD0154WM - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1334U Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 15.6" Full HD 1080P IPS Micro-Edge BrightView 250nits Touchscreen Display W11 (Natural Silver, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 1334u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.3 GHz Boost up to 4.6 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR5-5600 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD IPS Touch Display 1920 × 1080, Micro-Edge, BrightView, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Screen surface | 15.6" FHD IPS Touch Display 1920 × 1080, Micro-Edge, BrightView, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting at 5.05 lb (2.29 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (US) |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 1x USB Type-C Port (5 Gbps, data transfer only, no charging or display support) 2x USB Type-A Ports (5 Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 1.4b Port |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |
HP 15 FD0154WM 13th Gen Core i5 Laptop in Pakistan
We're talking about an affordable daily-use laptop that delivers optimum performance and efficiency with attractive aesthetics, the HP 15 FD0154WM. This 15.6-inch full HD machine features the 13th Gen Core i5 processor and Iris Xe integrated graphics for unmatched processing solutions. It also features 8 GB DDR5 RAM, 512 GB SSD storage, a long-lived battery, and all this with dual local and international warranty.
Processor
This daily-use laptop offers extremely responsive processing outcomes with its Raptor Lake 13th Generation Core i5 1334u processor. It creates an unequatable equation between efficiency and performance with its 8 efficient cores and 2 performance cores. The 12 threads improve multitasking, and the 12 MB cache boosts data access. The maximum speed of 4.6 GHz avoids slowdown and lag while running demanding apps.
Graphics
The HP 15 FD0154WM brings extraordinary visuals for both professional jobs and light gaming with its Intel Iris Xe integrated graphics. It doesn't require a separate memory and keeps operations energy-optimized. Plus, it boosts your multimedia, content creation, and running of graphics-intensive apps seamlessly.
Display
This everyday-use laptop gets an all-time clear 15.6-inch full HD display. It brings micro-edge technology to boost screen size, and 300 nits brightness to enhance visibility in brighter conditions. The resolution of 1920×1080 pixels is brilliant for enjoying unmatched clarity and 62.5% sRGB for standardized color coverage for most of the jobs.
Memory
This affordable machine enhances multitasking with its advanced 8 GB DDR5 RAM. It operates at 5600 MT/s to boost responsiveness and make you enjoy the finest multitasking.
Storage
For storing all your apps, software, documents, multimedia, and other files, the 512 GB SSD is better than older HDDs. It is lightning fast, energy-efficient, and quite silent.
HD Camera
This low-budget machine houses a 720p HD camera. It carries dual array digital microphones and ensures noise reduction for the ultimate clarity of sound during video calls and online meetings.
Body and Design
It has a sleek design that looks perfect with a Natural Silver finish on top. The build quality is solid, and it is made up of premium-quality plastic material.
Other Specs
A non-backlit keyboard with a numeric keypad, the Windows 11 Home operating system, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, HDMI, and an international warranty with a 9-month local warranty for an extra cost if you want.
Buy HP 15 FD0154WM 13th Gen Core i5 in Pakistan
HP 15 FD0154WM Raptor Lake 13th Generation Core i5 1334U Processor Intel Iris Xe Graphics 15.6-inch Full HD 1080P IPS Micro-Edge BrightView 250nits Touchscreen Display Natural Silver Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 163,500. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.